4 kwietnia 2019 r. po raz VI odbył się Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy Ekologicznej „Żyję w rytmie Eko” adresowany do uczniów zespołów edukacyjno – terapeutycznych kl. VII – VIII i gimnazjum placówek kształcenia specjalnego. Został on zorganizowany przez Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie i Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.

W konkursie wzięło udział 8 placówek i ośrodków kształcenia specjalnego z Grudziądza, Bartoszyc, Chojnic, Świecia, Elbląga, Malborka, Pelplina i Tczewa. Konkurs składał się z 2 etapów. Pierwszy etap polegał na wykonaniu przez uczestników pracy plastycznej a drugi – finałowy - na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu ochrony środowiska.

Podczas etapu finałowego uczestnicy odpowiadali na zagadki oraz pytania quizu wiedzy, przygotowywali stół piknikowy i wybierali zdrowe przekąski oraz przedmioty służące aktywnemu spędzeniu czasu wolnego, segregowali śmieci podczas sprzątania zaśmieconego lasu.

Stałym punktem konkursu jest pokaz mody ekologicznej. W tym roku uczestnicy zamienili się w projektantów mody ekostroju Pani Wiosny. Konkurencja ta pokazała, jak można kreatywnie wykorzystać odpady.

I miejsce zajęli uczniowie z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu

II miejsce uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pelplinie

III miejsce uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu.

Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Zakłady Farmaceutyczne "Polpharma" ze Starogardu Gd., Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska.