Konferencja z Okazji XI Dni Godności Osób Niepełnosprawnych - Pelplin 2019
15 maja Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Pelplinie rozpoczął XI Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Tegorocznym obchodom przyświecają słowa Anny Dymnej: "A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować".

Na konferencję, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie przybyli: Piotr Cymanowski - Wicestarosta Tczewski; Ewa Nowogrodzka - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin; Piotr Laniecki - Wójt Gminy Morzeszczyn; ks. Infułat Tadeusz Brzeziński - Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie; ks. Prałat dr Ireneusz Smagliński - Dyrektor Radia "Głos”; podinsp. Radosław Fortuna - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie; asp. sztab. Arkadiusz Pałkowski - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tczewie; Katarzyna Wróbel - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie; Mariusz Ząbek - Zastępca Dyrektora PCPR w Tczewie; Emilia Rzeniecka - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie; Sylwia Schwarc - Zastępca Kierownika Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gniewie; Dorota Kupczyk - Starszy Specjalista pracy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Pelplinie; Anna Serafin - Zastępca Przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji NSZZ "Solidarność" Placówek Oświatowych Powiatu Tczewskiego; Edyta Grzonka - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Rajkowach; Barbara Nabakowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie; Alina Strójwąs - Wicedyrektor SP nr 2; Lucyna Bielińska - Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie; Mirosława Okupska - Prezes Spółki "Pelkom" Sp. z o. o. wraz z Krzysztofem Ernestem - Dyrektorem Technicznym Spółki "Pelkom". W uroczystości brali udział rodzice uczniów wraz z przedstawicielem Rady Rodziców - Moniką Targowską oraz grono pedagogiczne i pracownicy Ośrodka.

Po powitaniu przybyłych gości przez Małgorzatę Domachowską - Dyrektora SOSW w Pelplinie, prowadząca uroczystość - Katarzyna Puczyńska, zaprosiła wszystkich na spektakl pt.: "O zdrowiu na wesoło i na poważnie". Młodzi artyści pod kierunkiem Danuty Leszczyńskiej, Magdaleny Lewandowskiej i Lilli Brzoskowskiej przy akompaniamencie Dariusza Pawelca i Krzysztofa Kotlęgi mówili o tym jak ważne jest dbanie o prawidłowe odżywianie i aktywne spędzanie czasu wolnego.

Grupa teatralna ekipa "Cudaki" za swój występ otrzymała gromkie brawa! W skład Zespołu weszli: Honorata Szulist, Andżelika Cybulska, Wiktoria Torłop, Zuzanna Górska, Adrian Nowakowski, Kacper Dawidowski, Marcin Walkusz, Daniel Dembek i Piotr Łukawski.

Następnie poproszono zebranych o zabranie głosu. Goście chętnie wypowiadali się na temat uroczystości oraz składali życzenia pracownikom Ośrodka.

Kolejnym punktem konferencji był wykład nt. potrzeb osób niepełnosprawnych na różnych etapach rozwoju. Wystąpienie zostało przygotowane przez psychologa - Aleksandrę Wnuk, która na co dzień pracuje między innymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Uśnicach czy Środowiskowym Domu Samopomocy w Czerninie. Pani Ola przedstawiła ważne zagadnienia dotyczące potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Ośrodek przygotował również film obrazujący różne formy pomocy terapeutycznej dostępnej dla wychowanków pelplińskiej placówki oraz małych dzieci korzystających z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju. Film ukazywał potrzeby dzieci podczas różnych zajęć oraz nauczycieli, którzy wypowiadali się na temat swojej pracy.

Po krótkiej przerwie chętnych zaproszono do zwiedzania Szkoły oraz na indywidualne konsultacje z terapeutami SOSW w Pelplinie w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju, fizjoterapii, logopedii, pomocy psychologicznej i pracy z dzieckiem z autyzmem.

Tego dnia o godzinie 12:00 rozpoczęły się specjalne warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie z młodzieżą pod hasłem "Hospicjum to też życie" poprowadziła Katarzyna Kałduńska - pracownik Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Pokazany uczestnikom materiał niezwykle wzruszył wszystkich, gdyż opieka paliatywna jest chyba jedną z najtrudniejszych form pomocy dzieciom. Wymaga ogromnej empatii, wiedzy i doświadczenia.

Odbywające się równolegle drugie warsztaty pod tytułem: "Savoir- vivre wobec osób z niepełnosprawnością" poprowadziła Anna German - nauczyciel Ośrodka. Uczniowie zaznajomili się z prawidłowym podejściem do różnych sytuacji związanych z osobami niepełnosprawnymi. Na zakończenie swoją wiedzę mogli wykorzystać w praktyce odgrywając scenki prezentujące pomoc tym osobom.

Ośrodek w ramach tegorocznych obchodów Dni Godności zaplanował m.in.: II Integracyjny Konkurs Recytatorski pt.: "Kapelusz Pani Wiosny", Integracyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora SOSW w Pelplinie oraz wspólnie ze Stowarzyszeniem "Wesoła Stonoga" zabawę w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie pn. "Wesoła Stonoga śpiewa i tańczy".

Działania SOSW w Pelplinie związane z obchodami Dni Godności Osób Niepełnosprawnych można śledzić w KOCIEWIE.online, TV - Pelplin, Radio "Głos" oraz profilu Facebook SOSW w Pelplinie.

Ośrodek serdecznie dziękuje wszystkim, bez których uroczystość nie mogłaby się odbyć: Patronom honorowym, Patronom medialnym, Partnerom, Sponsorom a szczególnie Dorocie Sakowskiej Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie i wydawcy Informatora Pelplińskiego wraz z współpracownikami za udostępnienie pomieszczeń Biblioteki i okazaną pomoc.

Tekst i zdjęcia - Małgorzata Puchalska

Załączniki

  • plakat DGON 2019.jpg [plakat - pobierz]