uciekinier.jpg

Prezydent Miasta Tczewa, Instytut Pamięci Narodowej oraz Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na obchody Roku Kazimierza Piechowskiego w Tczewie.

Z tej okazji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowana została projekcja filmu „Uciekinier”. Przed filmem sylwetkę oraz historię ucieczki z obozu Auschwitz-Birkenau Kazimierza Piechowskiego przybliży Piotr Szubarczyk z gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

 

„Uciekinier” reż. Marek Tomasz Pawłowski (dokument fabularyzowany z 2006r.)

Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz, która miała miejsce 20 czerwca 1942 roku. Wraz z trzema kolegami stworzył fikcyjne komando pracy, aby w ten sposób zapobiec rozstrzelaniu części współwięźniów, bowiem w przypadku ucieczki któregokolwiek z osadzonych Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Plan ucieczki zakładał wykorzystanie mundurów SS, broni i auta należących do komendantury obozu. Autor dokumentu Marek Tomasz Pawłowski przedstawił również szereg powojennych perypetii pana Kazimierza.

Dokument uzupełniają bogate materiały archiwalne, w tym ujęcia okolic obozu przeplatające się ze współcześnie wykonanymi zdjęciami tych miejsc.

„Przez całe swoje życie ciągle uciekałem. W czasie wojny uciekałem przed Niemcami. W Auschwitz kilka razy uciekłem przed śmiercią. (…)  Teraz uciekam w świat, żeby nie stetryczeć...”  – tak Kazimierz Piechowski opisuje swoje pełne dramatycznych wydarzeń życie.  

Piotr Szubarczyk

Od 18 lat pracownik pionu edukacyjnego IPN. Autor i współautor licznych publikacji książkowych i prasowych, poświęconych najnowszej historii Polski. Współpracuje z radiem (m.in. cykl audycji w Radio Gdańsk - Świadkowie historii) i z TV, był konsultantem spektaklu TVP "<Inka> 1946". Jest autorem książki o "Ince" i autorem pierwszego artykułu o niej w prasie ogólnopolskiej (2001). Wygłosił ponad 400 prelekcji historycznych w kraju i dla Polaków za granicą (m.in. w Niemczech, w Holandii, w Belgii, na Węgrzech, w Szwecji, ostatnio w Australii).

Zapisy do 5 czerwca w kasie CKiS (tel. 534 989 340)

Co, gdzie, kiedy?

 • Uciekinier - projekcja filmu o Kazimierzu Piechowskim dla młodzieży
 • Co? Edukacja
 • Gdzie, kiedy, bilety?
  11.06.2019, 10:00
  Sala widowiskowa CKiS
  Wstęp wolny
 • Informacje, kasa biletowa Pn: nieczynna
  Wt: 10:00 - 15:00
  Śr: 12:00 - 18:00
  Cz: 12:00 - 18:00
  Pt: 12:00 - 15:00
  So, Nd: 1 godz. przed wydarzeniem