Już w ten weekend Jarmark Cysterski 2019!
Już w ten weekend Jarmark Cysterski 2019! Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału.

Jarmark Cysterski organizowany jest w Pelplinie od 2001 roku. Początkowo była to niewielka impreza z udziałem kilkunastu wystawców i kilkugodzinnym programem w niedziele popołudnie. Po około 10 latach program Jarmarku rozszerzono na dwa dni, sobotę i niedzielę. Obecnie jest to jedna z większych imprez w regionie o charakterze historycznym, edukacyjnym.

Celem Jarmarku Cysterskiego jest promocja dziedzictwa kulturowego pozostawionego przez zakon Cystersów oraz edukacja kulturalna. Organizacja Jarmarku pobudza zainteresowanie kulturą i sztuką średniowiecza i promuje uniwersalne wartości umiłowania piękna i dobra.

Cysterskie święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi. Dawny klasztor w Pelplinie żyje w tych dniach historią, muzyką i obyczajami średniowiecza. Dziedzictwo wieków średnich prezentowane jest poprzez dramy historyczne oparte o dzieje dawnego klasztoru, barwne korowody, turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, warsztaty rzemiosł dawnych i skryptorium i inne działania.

W sobotę, 14 września 2019, od wczesnych godzin rannych w okolicach klasztoru ustawiać się będą liczne stoiska. Spodziewanych jest około 200 wystawców, w tym z tradycyjnym jadłem, wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi z kraju i zza granicy. Stoiska są niedołączanym elementem całego wydarzenia, nadającym swoisty charakter średniowiecznego jarmarku. Program Jarmarku oficjalnie rozpoczyna się przy salwach z dawnej artylerii, w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. W sobotnim programie zaplanowano gotowanie w plenerze dawnych potraw z udziałem kucharza z TVP Jurka Nogala, organizację zabaw biesiadnych, Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej oraz „biesiadowanie nad młynówką”, w kompleksie „Jadło i Napitek” (część gastronomiczna).

Program drugiego dnia Jarmarku Cysterskiego, w niedzielę, rozpocznie uroczysta Msza św. Kulminacyjnym punktem dnia będzie barwny przemarsz przez miasto, w którym przy dźwiękach zespołów muzyki dawnej, uczestniczą rycerze, dwórki, duchowieństwo, rzemieślnicy, dzieci i młodzież w strojach historycznych oraz wielu gości i mieszkańców miasta. Program Jarmarku zakończony zostanie inscenizacją historyczną w plenerze (z płonącymi chatami).

Równolegle realizowane są inne działania, w tym wystawa starodruków z zasobów Pelplina, warsztaty dawnych rzemiosł klasztornych i skryptorium średniowieczne. Jako wydarzenia towarzyszące zaplanowano turniej gry w Petanque, konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych oraz Bieg Cysterski ulicami miasta.

Szacunkowo, tegoroczny Jarmark przez dwa dni odwiedzi około 30 tys. uczestników z regionu, z różnych stron kraju oraz zza granicy.

Głównymi organizatorami Jarmarku są: Gmina Pelplin, Diecezja Pelplińska, Miejski Ośrodek Kultury i Powiat Tczewski. Ponadto do poszczególnych zadań włączone są lokalne organizacje i inne podmioty i osoby.

Przypominam, że w tym roku, w niedzielę, przemarsz przez miasto średniowiecznego korowodu jest o godzinę wcześniej, czyli godz. 12.30! Trasa i przebieg taki sam jak w poprzednich latach.

Program, informacje na stronie Jarmarku