Wiele osób nie lubi nowości, a wizyta u ortodonty może być kojarzona z czymś nieprzyjemnym. Czy rzeczywiście tak jest? Jak wygląda pierwsze spotkanie z ortodontą w praktyce? Czego można się spodziewać na takiej wizycie i czy naprawdę jest ona nieprzyjemna? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.
Pierwsza wizyta u ortodonty: stres jest zupełnie nie potrzebny
Ortodoncja Warszawa - klinika Supradent na Mokotowie to miejsce przyjazne pacjentom, którzy chcą odbyć wizytę u ortodonty po raz pierwszy, dlatego nie musisz się obawiać, że coś pójdzie nie tak. Porzuć stres i obawy odnośnie tego spotkania, ponieważ zdenerwowanie zupełnie nie jest potrzebne. Nie ma się czego bać. Konsultacja u ortodonty jest bezbolesna i nie ma wcale charakteru inwazyjnego. Nie warto też jej odkładać w nieskończoność.
Zanim udasz się do ortodonty… Co warto zrobić przed pierwszą wizytą?
Aby ułatwić ortodoncie pracę nad problemem, warto udać się do lekarza stomatologii, aby sprawdzić stan zębów. Korzystnie będzie, jeżeli przed właściwą wizytą u ortodonty wyleczysz wszystkie zęby i usuniesz próchnicę, ponieważ skróci to czas oczekiwania na założenie aparatu ortodontycznego. Brak wyleczenia wszystkich zębów nie stanowi przeszkody do odbycia wizyty u ortodonty, ale warto pamiętać, że tylko wtedy będzie można założyć aparat.
U ortodonty ważne jest zdjęcie OPG
Zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne (OPG) szczęki i żuchwy to coś, co warto zabrać ze sobą na pierwszą wizytę w gabinecie ortodonty. Dzięki niemu specjalista jest w stanie dokładnie zobaczyć wadę zgryzu i przyjrzeć się budowie szczęki, co umożliwi później dobór odpowiedniego leczenia. Pacjent, który posiada zdjęcia rentgenowskie punktowe, cefalometryczne lub miał robioną tomografię 3D, powinien zabrać ze sobą również tą dokumentację – umożliwi ona lekarzowi szersze spojrzenie na problem, z jakim przychodzi pacjent.
Spotkanie numer 1: wada zgryzu na tapecie
Pierwsza wizyta u ortodonty w praktyce skupia się na ustaleniu przyczyn wady zgryzu oraz określeniu planu leczenia specjalistycznego. Na samym początku przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, dzięki któremu lekarz ortodonta pozna szczegóły dotyczące zdiagnozowanego problemu. Po krótkiej rozmowie zazwyczaj następuje nieinwazyjne badanie jamy ustnej oraz zębów i zdjęcia pantomograficznego (OPG). Jeżeli pacjentem jest dziecko, lekarz ortodonta musi zwrócić szczególną uwagę na jego zachowanie i nawyki dotyczące mówienia, aby precyzyjnie ustalić przyczynę wystąpienia wady zgryzu.
Idziemy do ortodonty: o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Wybierając się do lekarza ortodonty należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument, na którym widnieje numer PESEL. W przypadku odbytych chorób warto zabrać ze sobą również dokumentację medyczną. Podczas wywiadu z pacjentem lekarz ortodonta może zapytać o daty przeprowadzanych operacji, zabiegów oraz o nazwy leków, jakie przyjmuje pacjent. Z uwagi na to wszystko, należy spisać te informacje, by zarówno rozmowa , jak i cała wizyta przebiegała płynnie.