Wiele młodych małżeństw chcąc za wszelką cenę jak najszybciej zamieszać tylko we dwoje, wynajmują mieszkania w bloku. W dzisiejszych czasach małe pomieszczenia nie są już problematyczne ze względów aranżacyjnych. Z uwagi na to, że istnieje mnóstwo sposobów na piękne urządzanie małych powierzchni, można sobie poradzić również z kuchnią.
Urządzenie małej kuchni – wyzwanie aranżacyjne
Niewielki metraż kuchni również może być funkcjonalny i zapewniać pełną swobodę podczas poruszania się po pomieszczeniu. Wystarczy odpowiednia inspiracja, trochę własnej inicjatywy i mała kuchnia może zyskać nowoczesny wygląd, ale z zachowaniem uniwersalnych zasad. Na stronie https://jakwykonac.pl znajduje się kilka pomysłów, po które warto sięgnąć. Najważniejszą zasadą jest zadbanie o maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, każdy kącik musi być zaaranżowany. Głównym założeniem jest podział każdej kuchni, niezależnie od metrażu, na trze strefy: zapasów i przechowywania, przygotowywania i zmywania oraz gotowania. Dlatego każdy ten zakątek musi spełniać w możliwie najlepszy sposób swoje role. Po pierwsze niezbędny jest wybór zabudowy o odpowiednim kształcie, jednorzędowa zapewni najwięcej wolnej przestrzeni, a po przeciwnej stronie będzie możliwość zorganizowania miejsca do przygotowywania posiłków. W niewielkich kuchniach sprawdzają się ponadto zabudowy w kształcie litery L, dzięki nim można zyskać nawet jedną wolną ścianę – przeznaczenie jej na składany stolik byłoby idealne. W ten sposób trójkąt roboczy zostaje najlepiej zastosowany. Wspomniana zabudowa w kształcie litery L nierzadko jest zastosowana do aneksów kuchennych, gdyż stanowi możliwie najbardziej naturalne przejście do jadalni lub salonu.
Zapewnienie równowagi w małej kuchni
Kuchnie o małym metrażu rządzą się swoimi prawami, co objawia się na przykład koniecznością obmyślenia ustawień sprzętów AGD. Chcąc zrównoważyć całe pomieszczenie lodówka i szafki powinny znaleźć swoje miejsce na krótszych ścianach. Aby rozkład urządzeń prezentował się elegancko – zlew, blat, piekarnik i płyta grzewcza powinny znajdować się za krótszą ścianą. Blat na spokojnie może mieć do 80 centymetrów szerokości, do tego będą pasowały szafki kuchenne o głębokości do 60 cm. Pozostała przestrzeń może być zagospodarowana przez zawory i instalacje. W małej kuchni powinien zdecydowanie dominować jasny kolor – biel, szarość, beż. Jaśniejsze pomieszczenia wydają się optycznie większe, a taki zabieg jest całkowicie mile widziany. Ważne jest jeszcze oświetlenie, najlepiej zarówno górne, jak i zlokalizowane pod szafkami – w przypadku tego drugiego wariantu szafki będą wydawały się dłuższe, niż są w rzeczywistości. W małej kuchni w bloku nie zmieści się dużo, ale nie oznacza to rezygnacji z najbardziej modnych rozwiązań. Obecnie wiele inspiracji można znaleźć na portalu http://jakwykonac.pl. Nie każde rozwiązanie będzie odpowiadało w 100% - to normalne – ale być może na podstawie gotowych pomysłów przyjdą do głowy drobne poprawki, a reszta okaże się funkcjonalna i atrakcyjna.