Jak rozliczyć PIT-37?

Najpopularniejszym rodzajem deklaracji, który musimy co roku złożyć do fiskusa jeżeli otrzymujemy w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu, jest PIT 37. Wypełniają go wszyscy, którzy mają swoje dochody opodatkowane według skali, a które są jednocześnie jedynymi, które otrzymujemy jako pracownicy, renciści czy emeryci. Podatnicy mają czas na jego złożenie do 2 maja 2022 roku. W jaki sposób tego dokonają, jest już ich wyłącznym wyborem. Jakie więc opcje są do wyboru?

PIT-37 - co warto wiedzieć?

Do kogo skierowany jest PIT-37 zostało już przedstawione powyżej. Są jeszcze jednak informacje, które warto zgłębić na jego temat. Przede wszystkim na początku należy zauważyć, że ta forma deklaracji przewiduje możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Warunkiem jest pozostawianie przez cały rok w związku, a nie jego zawarcie w trakcie. Ponadto oczywiście każdy z małżonków musi oddzielnie również spełniać warunki do złożenia tej deklaracji.

Kolejną ważną kwestią jest możliwość złożenia tego formularza również przez osoby samotnie wychowujące dziecko. Nieważne jest tu czy jesteś jedynym rodzicem lub opiekunem prawnym jako panna, rozwodnik, wdowa itp. Rozliczenia możesz dokonać jedynie w stosunku do dziecka:

- Małoletniego;

- Dorosłego lub małoletniego (niezależnie od wieku) jeżeli otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną;

- Do momentu ukończenia przez niego 25 r. ż. jeżeli zdecydowało o kontynuowaniu nauki w szkole wyższej.

Jak rozliczyć PIT-37?

Rozliczenie PIT - 37 może nastąpić na kilka sposobów. Oczywiście jednym z nich jest tradycyjna forma, czyli wypełnienie deklaracji w formie papierowej i osobiste jej dostarczenie do placówki administracji skarbowej. Możliwe również jest wysłanie listem poleconym. Jest to opcja, z której korzystają głównie osoby starsze, lub te, które nie uznają załatwiania formalności urzędowych online.

W tej drugiej wskazanej opcji — zdalnej mamy możliwość również samodzielnego wypełnienia deklaracji tylko przez Internet, na stronie ministerstwa jako e-deklaracje. Dużo większym udogodnieniem, które zostało dla nas przygotowane jest e-PIT. Deklaracja została dla każdego podatnika sporządzona przez administrację skarbową i udostępniona na stronie e-urzędu na indywidualnym koncie. Można się do niego zalogować np. profilem zaufanym. Trzeba mieć jednak na względzie, że formularz został uzupełniony na podstawie danych zebranych przez tę administrację z lat poprzednich, mogą więc występować rozbieżności (np. nie są uwzględniona wszystkie ulgi nam przysługujące). Każdy jednak ma wyboru co zrobi ze swoim e-pitem a opcji ma trzy:

- Nie zrobić nic: wówczas w formie, jakiej został przygotowany, zostanie automatycznie zaakceptowany 2 maja 2022 roku;

- Odrzucić: jeżeli odrzucimy przygotowaną deklarację, jesteśmy zobowiązany do jej złożenia w innej formie, np. poprzez e-deklaracje czy poprzez biuro księgowe;

- Zaakceptowania: warto jednak sprawdzić wcześniej poprawność danych, dlatego możemy zaakceptować bez poprawek lub po ich wprowadzeniu.

Deklaracja przygotowywana jest indywidualnie dla każdego podatnika. W związku z tym jeżeli chcemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem, musimy dokonać korekty przygotowanej deklaracji i zaznaczyć w odpowiednim miejscu naszą decyzję.