Kociewska wieś to miejsce, gdzie przez wiele lat kultywowano tradycje, które nierozłącznie łączy się z rokiem obrzędowym. Niestety przez lata, zwyczaje te, zostały zapomniane. Aby przypomnieć je, a także zapoznać z nimi młode pokolenie Kociewiaków Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE realizuje projekt „Na Kociewiu rok cały…- zapomniane obrzędy kociewskiej wsi”. Projekt ten został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ETNO Polska.

Pierwszym elementem zadania było zebranie materiałów nt. obrzędów, które kiedy były kultywowane na wsiach, a następnie w przystępny sposób przekazanie wiedzy młodzieży. Dzięki warsztatom poprowadzonym z młodzieżą mieli oni okazję dowiedzieć się jak wyglądały m.in. żniwa czy też zaduszki na Kociewiu.

– Dzięki współpracy z regionalistkami profesor Marią Pająkowską-Kensik, która pomogła przygotować materiał oraz Kamilą Gillmeister i Mirosławą Möller, które przygotowały zajęcia dla młodzieży, zapoznaliśmy młode pokolenie ze zwyczajami ich babć oraz prababć. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

Był to pierwszy etap projektu. W kolejnym młodzież oraz osoby z regionalnych zespołów folklorystycznych wzięły udział w nagraniach filmowych, które odbyły się w Muzeum Park Etnograficzny we Wdzydzach. To właśnie tam, w jednej z chałup pochodzących z Kociewia aktorzy odegrali scenki dotyczące roku obrzędowego. Filmy dotyczące zbiorów żniw, wykopek, obrzędów wielkanocnych i bożonarodzeniowych będzie można zobaczyć na facebooku Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

– Podczas kręcenia materiału młodzież nie tylko dowiedziała się jak kiedyś żyło się na Kociewiu, ale również na własnej skórze przekonała się jak dawniej wykonywano pracę. Poza tym mogli zapoznać się z zajęciami osób zza kulis. – podkreśla Piotr Kończewski – Obserwowali reżyserkę, kamerzystę czy też scenografkę co pozwoliło im jeszcze bardziej wczuć się w rolę.

Nagrany materiał zostanie zmontowany, a następnie przetłumaczony na Polski Język Migowy. Gotowe filmy będą dostępne dla szerszej publiczności w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej www.etno.kociewie.eu. Będą służyć jako materiał dydaktyczny dla nauczycieli oraz regionalistów, którzy będą mogli wykorzystywać go podczas prowadzenia lekcji i wykładów.

(LOT Kociewie)