Zalety i wady jazdy samochodem z silnikiem Diesla

Emisja CO2 nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie, gdy zastanawiasz się, jaki typ samochodu kupić. Silniki wysokoprężne, choć wytwarzają więcej CO2 niż benzynowe, są powszechnie uważane za bardziej wydajne i emitują mniej hałasu. Ponadto, silniki wysokoprężne mogą zapewnić znacznie wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach niż silniki benzynowe - co jest zaletą w jeździe miejskiej. W rezultacie samochody z silnikami Diesla są tańsze w zakupie i eksploatacji niż ich odpowiedniki benzynowe. W tym artykule omówiono zalety i wady zakupu samochodu z silnikiem wysokoprężnym oraz porady dla każdego, kto myśli o zakupie lub leasingu takiego samochodu.

Zalety i wady jazdy samochodem z silnikiem diesla

Silniki Diesla są ogólnie bardziej wydajne i emitują mniej CO2 niż silniki benzynowe. Dzieje się tak dlatego, że silniki Diesla mają wyższy stopień sprężania i pracują w wyższej temperaturze niż silniki benzynowe. Olej napędowy Warszawa jest bardziej lotny, silniki Diesla mogą pracować wydajniej niż silniki benzynowe i być mniejsze dla danej mocy. Silniki Diesla są również bardziej czułe niż silniki benzynowe przy niskich prędkościach obrotowych, co może przekładać się na większą oszczędność paliwa i płynność jazdy. Wreszcie, silniki wysokoprężne działają dłużej ze względu na mniejszą liczbę wibracji i lepsze smarowanie ruchomych części silnika. Istnieje kilka wad jazdy samochodem z silnikiem Diesla.

  • Diesla są zazwyczaj cięższe - choć nie zawsze tak jest - i dlatego mają gorsze zużycie paliwa niż samochody benzynowe.
  • Ze względu na konstrukcję silnika i systemu dostarczania paliwa, silniki Diesla są znacznie głośniejsze niż silniki benzynowe (choć niektóre diesle są cichsze niż inne).
  • Silniki Diesla są również mniej łatwe do uruchomienia, gdy jest zimno i generalnie emitują więcej spalin niż silniki benzynowe. Wreszcie, olej napędowy jest droższy niż benzyna w wielu częściach świata.

Jak wybrać samochód z silnikiem diesla

Dla większości ludzi kluczowym czynnikiem będzie koszt - olej napędowy jest droższy niż benzyna, więc jeśli operujesz budżetem, jest to ważny czynnik do rozważenia. Poza tym, choć, diesel ma inne zalety, takie jak więcej momentu obrotowego, i może być lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy robią dużo jazdy miejskiej. Jeśli mieszkasz w miejscu o niskiej jakości powietrza - lub chcesz poruszać się po mieście, gdzie jest wysoki poziom zanieczyszczeń, to samochód z silnikiem Diesla może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ wysokotemperaturowe spalanie oleju napędowego produkuje mniej tlenków azotu niż spalanie benzyny. Czy samochód z silnikiem Diesla jest dla Ciebie odpowiedni? Jeśli dużo jeździsz, to wyższy koszt oleju napędowego w porównaniu z benzyną będzie zauważalny w ciągu roku. Jeśli jednak jesteś na rynku nowego samochodu i rozważasz model z silnikiem Diesla, warto wziąć pod uwagę także inne czynniki.