nauczyciel prowadzący lekcje

Emerytura to czas, na który czeka wielu z nas. Są osoby, którym zależy na szybkim przejściu na zasłużony odpoczynek, ale też takie, które pracują nawet po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego. Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Podpowiadamy.

Praca po przejściu na emeryturę – co warto wiedzieć?

Im później zaczyna się pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej jakości, dlatego też tak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Co ważne, po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego nie trzeba już płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej, co jest dodatkową zaletą. Z ulgi można skorzystać, jeśli osiągnie się odpowiedni wiek, nie pobiera się emerytury ani renty rodzinnej. Obejmuje ona nie tylko przygody z pracy na etacie, ale także umów zlecenie, działalności gospodarczej czy służby, jest jednak warunek – podatnik musi podlegać ubezpieczeniom społecznym. Zatem jakich przychodów ulga nie będzie dotyczyć? Na przykład z zasiłku chorobowego, umów o dzieło czy z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę).

Praca na emeryturze – jak łączyć świadczenie z pracą?

Po przekroczeniu wieku emerytalnego nie ma konieczności rezygnacji z pracy zarobkowej. Kobiety po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni 35 mogą np. zawiesić emeryturę, dzięki czemu świadczenie będzie wzrastać, pobierać emeryturę i kontynuować zatrudnienie. Wynagrodzenie, jakie można uzyskać z pracy po przejściu na emeryturę, nie jest w żaden sposób limitowane. Sytuacją, w której świadczenie może zostać zawieszone bądź pomniejszone będzie jedynie uzyskanie zarobków przewyższających w sposób istotny sumę emerytury, lecz dotyczy to osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego.

Z żadnymi konsekwencjami nie będzie się wiązało uzyskanie przychodów nie wyższych niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jednak gdy suma ta będzie wyższa, emerytura zostanie pomniejszona. Powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. Żadnym ograniczeniom nie będą podlegać osoby z prawem do emerytury częściowej, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz osoby uprawnione do renty po tych inwalidach.

Praca na emeryturze – kto chce z niej skorzystać?

Prawie 40 proc. Polaków zamierza pracować zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najczęściej są to osoby, które posiadają wykształcenie wyższe bądź średnie. Niewiele mniejsza grupa jeszcze nie określa swoich planów. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, iż często taki pracownik oprócz wynagrodzenia za pracę będzie mógł otrzymywać także emeryturę w pełnej wysokości. Tacy pracownicy jak emeryci czy renciści są mile widziani przez pracodawców, gdyż mogą oni liczyć na skorzystanie z wielu ulg. Są przedsiębiorstwa, np. firmy ochroniarskie, w których głównie zatrudniane są takie osoby.

Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem pracy i osiągnąłeś już wiek emerytalny, dla porównania sprawdź oferty na GoWork.pl, dzięki czemu będziesz miał szansę podnieść jakość swojego życia, zwiększając swoje finanse. Takie zatrudnienie można znaleźć nie tylko w największych miastach, ale także tych nieco mniejszych. Dla przykładu praca w Tczewie stanie się zapewne rozwiązaniem dla wielu osób. Funkcjonuje tam wiele firm, które oferują zatrudnienie dla seniorów chcącym nadal być aktywnymi na lokalnym rynku.

starszy mężczyzna zadowolony