Uroczystości katyńskie przy Tczewskim Panteonie Katyńskim
Wczoraj, w sercu naszego miasta, miało miejsce wydarzenie, które po raz kolejny przypomniało nam o tragicznych kartach naszej historii. Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej zgromadziły liczne grono mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych władz, którzy złożyli hołd zamordowanym.
  1. Podczas uroczystości w II Liceum Ogólnokształcącym złożono znicze pod granitowym epitafium.
  2. Przemówienie wygłosił przedstawiciel Rodzin Katyńskich, Jerzy Wierzbowski, podkreślając znaczenie pamięci narodowej.
  3. Panteon Katyński w Tczewie, będący miejscem pamięci, skupia symboliczne dęby pamięci, poświęcone mieszkańcom regionu.
  4. W przemówieniach podkreślano, że "Katyń to zbrodnia ludobójstwa, zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości".

W Tczewskim Panteonie Katyńskim, stanowiącym jedno z najważniejszych miejsc pamięci w naszym regionie, odbyły się wczoraj uroczystości rocznicowe. Panteon, który znajduje się na terenie szkolnym, to miejsce symboliczne, wyrażające pamięć i szacunek dla historii. Aleja dębów, każdy dedykowany jednej z ofiar z terenu naszego powiatu, szeleści liśćmi, które zdają się opowiadać smutną historię sprzed lat.

W swoim poruszającym przemówieniu Jerzy Wierzbowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich, przypomniał słowa, które są wyryte w kamieniu monumentu: "Nie można zakopać pamięci w dołach. Nie można!". Ten apel o zachowanie pamięci o ludobójstwie sowieckim w czasach II wojny światowej brzmiał szczególnie mocno, szczególnie teraz, gdy pamięć historyczna wydaje się być poddawana próbom zapomnienia.

W kontekście obecnych napięć na wschodzie Europy, słowa Wierzbowskiego nabrały dodatkowego ciężaru. "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" - te słowa składają się na mocny przekaz, który ma za zadanie przypominać o zbrodniach przeszłości, ale i o konieczności budowania przyszłości w oparciu o prawdę i pamięć.

Panteon Katyński w Tczewie pozostaje nie tylko miejscem pamięci o zbrodniach z czasów II wojny światowej, ale także symbolem bieżących wysiłków społeczności w kultywowanie pamięci narodowej. Dzięki inicjatywom takim jak te, młode pokolenie ma szansę zrozumieć i docenić ofiary poprzednich pokoleń, które straciły życie w imię wartości, na których dzisiaj budujemy naszą tożsamość narodową.


Na podst. Powiat