Ewolucja opon, czyli jak i dlaczego zmieniają się opony w naszych autach

Kupując opony, bierzemy pod uwagę ich rozmiar, sezonowość i klasę, ale rzadko kiedy zastanawiamy się, jak technologia tworzenia opon zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Tymczasem producenci starają się tworzyć coraz to nowsze i oczywiście lepsze rozwiązania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Dzięki temu proponowana oferta to ogromny wybór ogumienia, jakie proponuje sklep internetowy z oponami Opony letnie https://noweopony.pl/opony/letnie i zimowe stają się coraz doskonalsze, a producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowych technologii.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa

Wprowadzane w autach nowe rozwiązania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa wymuszają na producentach stałe zmiany w oponach, które muszą stać się kompatybilne z pozostałymi technologiami. Tylko takie połączenie jest gwarancją sukcesu na drodze, przyczepności, stabilności toru jazdy i oczywiście prawidłowego działania wdrażanych systemów bezpieczeństwa.

Zwiększona trwałość

Opony stosowane w samochodach hybrydowych oraz elektrycznych wymagają większej trwałości. Wynika to z faktu, że auta tego typu są znacznie cięższe, a więc ogumienie musi wytrzymywać większe obciążenie. Chcąc, aby opony danego producenta stały się podstawowym wyposażeniem auta, musi zadbać on o wysoką wytrzymałość i trwałość opon przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów, które wpływają na bezpieczeństwo (długość drogi hamowania, przyczepność) i komfort (hałaśliwość, tłumienie nierówności na drogach). Takie modele znajdziecie na https://noweopony.pl/opony/letnie/225/40/r18.

Czujniki w oponach

Coraz mniejsze układy scalone umożliwiły umieszczanie różnego rodzaju czujników, które mają zwiększyć bezpieczeństwo i dostarczają kierowcy wielu cennych informacji na temat opon. Tego typu rozwiązania wprowadził już m.in. Goodyear, który oferuje nowe rozwiązań do floty samochodów. Czujnik ciśnienia opon, czy czujnik najazdu kontroluje stan opony i przesyła informacje do systemu monitorującego stan floty. Dzięki temu można szybko zaobserwować zmiany w stanie opon i na nie zareagować, zanim staną się problemem, obniżającym bezpieczeństwo.

Wyzwania ekologiczne

Coraz większa świadomość kryzysu klimatycznego oraz chęć zadbania o planetę sprawia, że poszukiwane są bardziej ekologiczne rozwiązania, również przy wytwarzaniu opon. Dzięki temu opony w przyszłości mają szansę stać się bardziej przyjazne środowisku. Wymusza to na producentach klient, który poszukując przyjaznego środowisku auta, nie chce jeździć na oponach przyczyniających się do wzrostu zanieczyszczenia. Już teraz producenci starają się stworzyć opony na bazie naturalnych surowców lub pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Skoro branża motoryzacyjna stara się być bardziej eko, to rynek oponiarski nie może pozostawać w tyle.

Sporty samochodowe

Mało kto wie, ale nowe rozwiązania często testowane są na najszybszych autach świata, czyli podczas różnego rodzaju sportów motoryzacyjnych. To na torach wyścigowych producenci i naukowcy mają szansę sprawdzenia, jak nowe rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Jeśli zdadzą egzamin, to często z czasem trafiają również do ogumienia produkowanego seryjnie.