Trójmiejski rynek mieszkaniowy – prognoza na lata 2023-2024

W czasach kryzysu i narastającej inflacji coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zachować i pomnożyć swoje oszczędności. I jednym z najpopularniejszych kierunków na inwestowanie są nieruchomości mieszkaniowe.

Ten artykuł będzie przydatny zarówno potencjalnym inwestorom, jak i osobom planującym zakup własnego mieszkania w Gdańsku w ciągu najbliższych dwóch lat, bo dziś odpowiemy na następujące pytania:

  • jakie trendy są charakterystyczne dla trójmiejskiej mieszkaniówki;
  • jakie typy inwestycji deweloperskich w Gdańsku, Gdyni i Sopocie są najbardziej przyjazne inwestorom;
  • jak będzie wyglądać sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu najbliższych kilku lat.

Trendy kształtują rynek

Przenalizujmy, jakie trendy obecnie są dominujące na rynku nieruchomości w Trójmieście.

Jednym z głównych trendów zmieniających oblicze mieszkaniówki jest dążenie do zasad ekologicznego budownictwa. W ramach tej koncepcji trójmiejscy deweloperzy wdrażają liczne technologiczne rozwiązania, promują proekologiczne zachowania oraz stosują przyjazne środowisku materiały. To oznacza, że w najbliższych latach ilość osiedli wyposażonych w panele słoneczne czy ładowarki do aut elektrycznych odczuwalnie wzrośnie. Dzięki zasadom zielonego budownictwa też sporo zaoszczędzimy – na utrzymaniu części wspólnych, ogrzewaniu, kosztach zagospodarowania terenu osiedla.

Powszechnym trendem dla całej polskiej mieszkaniówki – i również trójmiejskiej – jest innowacyjność. Coraz więcej deweloperów, zwłaszcza dużych firm budowlanych, działających na terenie całej kraju, takich jak Develia czy Robyg, stawia na najnowsze rozwiązania technologiczne. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić systemy inteligentnego domu pozwalające na zdalne sterowanie mediami czy też filtry antysmogowe, sprawdzające się szczególnie w dużych miastach.

W Gdańsku też znajdziemy coraz więcej inwestycji zaprojektowanych w obrębie zrewitalizowanych obiektów – historycznych kamienic, budynków użytkowych, byłych fabryk i zakładów przemysłowych. Jest to bardzo wyraźnie nasilający się trend, który kształtuje oblicze miasta oraz w najbliższych latach jeszcze bardziej zmieni obraz rynku pierwotnego.

Co dla inwestora?

Perspektywiczność trójmiejskiego rynku czyni ten region bardzo atrakcyjnym celem dla inwestorów w nieruchomości. Jakie typy nowych inwestycji są najbardziej przyjazne inwestorom?

  • Apartamenty ulokowane w okolicach centrum bądź w pobliżu atrakcji turystycznych. Często są to kompleksy dedykowane inwestorom w nieruchomości i objęte stosowną obsługą, jak na przykład Garnizon – kompleks apartamentów wykonanych w stylu loft i wyposażonych w bogatą towarzyszącą infrastrukturę.
  • Inwestycje o charakterze rekreacyjnym. Całe Trójmiasto stanowi jeden duży obszar o wciąż niewyczerpanym potencjale turystycznym – bliskość morza oraz chronionych terenów zielonych sprawiają, że coraz więcej deweloperów stawia na realizację kompleksów apartamentów wakacyjnych pod wynajem krótkoterminowy. Na przykład, inwestycja Sol Marina posiada własną przystań dla łodzi, restaurację, zaplecze konferencyjne,  klub fitness oraz spa. Znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej niedaleko ujścia Martwej Wisły do morza.
  • Mieszkania na osiedlach wielorodzinnych również są atrakcyjnym celem inwestycyjnym – popyt na wynajem długoterminowy bardzo często przerasta podaż, a ceny nowych mieszkań są dużo przystępniejsze, niż ceny apartamentów inwestycyjnych.
  • Coraz więcej przedsiębiorców zwraca uwagę na nowe inwestycje w Sopocie czy Gdyni, przede wszystkim ze względu na charakter rekreacyjno-turystyczny oraz perspektywy wynajmu z tym związane.

Co z cenami mieszkań w 2023-2024?

Dynamika cen mieszkań w Trójmieście jest bardzo jednoznaczna – stawki idą w górę w skali nawet do kilkunastu procent rocznie. Tendencja ta nie ulegnie zmianom chociażby z powodu rosnącej inflacji i coraz większego zainteresowania inwestorów. Ponadto, stawki mogą odczuwalnie pójść w górę już pod koniec bieżącego roku, co skłania ku refleksji – może nie warto odkładać zakupu mieszkania na później?