Czy mały przedsiębiorca potrzebuje własnego prawnika?

W ostatnim czasie mali przedsiębiorcy mieli sporo pracy. Wystarczy rzucić hasłem „Polski Ład”, aby włos na głowie zjeżył się nawet tym, którzy na przeprowadzonych niedawno reformach podatkowych skorzystali. Pierwsza połowa roku 2022 to był prawdziwy podatkowy rollercoaster, na którym kręciło się w głowach nawet doświadczonym księgowym. Nic dziwnego, że wielu właścicieli małych firm zaczęło się zastanawiać nad możliwością zatrudnienia prawnika. Czy jest to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy!

Kim jest mały przedsiębiorca?

Zgodnie z przepisami „Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej” wielkość przedsiębiorstwa definiuje się, rozpatrując określone w niej kryteria w odniesieniu do ostatnich dwóch lat obrotowych działalności. Brane są pod uwagę: ilość zatrudnianych pracowników, roczny obrót netto, a także suma aktywów. Zgodnie z wytycznymi do grona małych przedsiębiorców możesz się zaliczyć, jeżeli pracuje u Ciebie mniej niż 50 pracowników, a łączny obrót i suma aktywów za rok nie przekraczają 10 milionów euro.

Porównując do mikroprzedsiębiorcy (nie więcej niż 10 pracowników, obrót i aktywa nie większe niż 2 miliony euro) można stwierdzić, iż firma określana w świetle prawa jako „mały przedsiębiorca” nie jest wcale taka mała. Co oznacza, że mnogość zagadnień prawnych – nie tylko związanych z kwestiami zmian podatkowych, ale także z tymi, które dotyczą różnych form zatrudnienia, procesów zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa etc. – może wymagać o wiele częstszych konsultacji prawniczych, niż w czasach kiedy kwalifikowałeś swoją działalność do skali „mikro”.

Prawnik w małym przedsiębiorstwie – wady i zalety

Czy w związku z tym opłaca się zatrudniać oddzielną osobę na stanowisko firmowego prawnika, a może lepiej wykupić abonament w jednej z kancelarii oferujących e — porady prawne? (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://lexsecure.pl/jak-dzialamy) Rozważmy na początku wady i zalety pierwszego rozwiązania. Osoba obeznana w przepisach prawa, ściśle współpracująca z przedsiębiorstwem to gwarancja wyszukiwania jak najkorzystniejszych rozwiązań prawnych na przykład w kwestii podatków. Jednak rzadko można spotkać prawnika, który będzie znał się na każdym zagadnieniu ze wszystkich kodeksów – szczerze mówiąc, to może być nawet niemożliwe.

Co więc stanie się w sytuacji, kiedy nasz sowicie opłacany, etatowy specjalista od optymalizacji płatności na rzecz państwa, będzie musiał zmierzyć się z żądaniami wysuwanymi przez roszczeniowego kontrahenta? W takiej sytuacji z pewnością zostaniemy odesłani do adekwatnego specjalisty. Tak naprawdę, aby zapewnić przedsiębiorstwu kompleksową opiekę prawną, najlepiej byłoby współpracować z całą kancelarią o szerokim zakresie kompetencji. Mało kogo stać na takie rozwiązanie, dlatego w przypadku, gdy w firmie mnożą się problemy: e — porady prawne mogą być czymś więcej niż tylko ostatnia deska ratunku.

Prawnik online – co to za instytucja?

Istnieją kancelarie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom małych przedsiębiorców, którzy potrzebują szerokiego zakresu usług prawniczych, ale nie dysponują wystarczającą ilością funduszy na zatrudnienie odpowiedniej ilości prawników. Zazwyczaj działają one na zasadzie abonamentu: klient opłaca co miesiąc stałą kwotę, w zamian otrzymując dostęp do e – porad prawnych, za każdym razem, kiedy tego potrzebuje. Możliwość skonsultowania bieżących problemów firmy ze specjalistą, w dowolnie dopasowanej do swoich potrzeb porze i to za pośrednictwem Internetu to ciekawe rozwiązanie, które może stanowić dobrą alternatywę dla konieczności zatrudnienia własnego prawnika.