Atrakcje turystyczne Dalmacji środkowej

Dalmacja środkowa to region Chorwacji, który przyciąga turystów z całego świata swoją piękną przyrodą, malowniczymi miastami oraz urokliwymi plażami. Wakacje w Dalmacji środkowej to doskonała okazja do wypoczynku nad Morzem Adriatyckim, zwiedzania zabytków i degustacji lokalnych przysmaków. W artykule przedstawimy informacje na temat miasteczek i kurortów, znajdujących się w Dalmacji Środkowej.

Split

Split to miasto położone w południowej Chorwacji, nad Morzem Adriatyckim. Jest to jedno z największych miast w Chorwacji i jednocześnie stolica regionu Dalmacji.

Największą atrakcją turystyczną Splitu jest starówka, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym centrum miasta znajduje się Pałac Dioklecjana, który został zbudowany w III wieku na rozkaz rzymskiego cesarza Dioklecjana. Pałac ten jest obecnie największą atrakcją turystyczną w Splicie i mieści w sobie wiele zabytkowych budynków, muzeów oraz kościołów. Zwiedzający mogą również wejść na wieżę katedralną, skąd rozpościera się piękny widok na miasto.

Trogir

Trogir to małe, urocze miasteczko w Chorwacji, położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, około 25 km na zachód od Splitu. Trogir ma ponad 2300-letnią historię i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Jedną z głównych atrakcji turystycznych Trogiru jest Stare Miasto, które w całości otoczone jest murami obronnymi. W centrum miasta znajduje się katedra św. Wawrzyńca, zbudowana w stylu romańskim oraz wiele innych zabytkowych kościołów, klasztorów i pałaców. Na Starym Mieście znajduje się również Zamek Kamerlengo, z którego roztacza się piękny widok na miasto oraz okolicę.

Wyspa Čiovo

Wyspa Čiovo to wyspa w Chorwacji, położona na południe od Trogiru i połączona z nim mostem. Wyspa jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje malownicze plaże, urocze wioski rybackie i mnóstwo atrakcji.

Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić wyspę Čiovo, są jej plaże. Wyspa ma wiele spokojnych plaż, idealnych do relaksu i opalania. Wyspa Čiovo to również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing i nurkowanie. Woda na wyspie jest krystalicznie czysta, co sprawia, że jest to idealne miejsce do nurkowania i obserwowania podwodnego świata.

Makarska

Jednym z największych atutów kurortu Makarskiej są jej piękne plaże, które wyróżniają się krystalicznie czystą wodą oraz doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. W okolicy znajduje się również Park Narodowy Biokovo, gdzie można wędrować po górach i podziwiać przepiękne widoki na całą zatokę.

W samym centrum miasta znajduje się zabytkowa starówka, pełna kawiarni, restauracji i sklepów. Wśród ciekawych zabytków warto wymienić kościół św. Marka, kościół św. Filipa i Jana oraz muzeum archeologiczne. W Makarskiej odbywa się też wiele kulturalnych i rozrywkowych wydarzeń, w tym festiwale muzyczne, wystawy i imprezy sportowe.

Wakacje w Dalmacji Środkowej to również doskonała okazja do degustacji lokalnych przysmaków, takich jak świeże ryby, oliwki, ser i wino. Restauracje oferują szeroki wybór potraw, w tym tradycyjne chorwackie specjały, takie jak dalmatyńska pasticada, risotto z owocami morza czy charakterystyczna rakija.