Dla kogo jest żelazko, parownica a generator pary?

Do tej pory prasowanie kojarzone było jedynie z żelazkiem. Jednak od kilku lat na półkach sklepowych pojawiają się nowe, innowacyjne urządzenia, które potrafią zmienić Twoje przyzwyczajenia i podejście do prasowania – parownice, stacje pary, prasowalnice. Czym się od siebie różnią poszczególne sprzęty i który z nich najbardziej przyda się w jakiej sytuacji? Poniżej odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania.

Żelazko parowe

Klasyczne żelazko to najbardziej podstawowe i najbardziej znane urządzenie do prasowania. Działa dzięki podgrzewanej stopie i delikatnemu wyrzutowi pary. Niestety gorąca stopa ma też swoje ograniczenia, bo może przypalić delikatne tkaniny. Dodatkowo, nadaje się głównie do prasowania prostych, regularnych i niewymagających tkanin. Do plusów należy zaliczyć fakt, że jest łatwe w obsłudze i można je łatwo przechowywać.

Parownica

Parownica ma słabsza moc działania niż żelazko, ponieważ działa głownie parą. Świetnie poradzi sobie z wygładzaniem koronek i nadawaniem puszystości i rozluźnienia każdej cienkiej i średnio grubej tkaninie. Możesz tez używać jej w pionie. Jest mała i kompaktowa, a więc na pewno znajdzie się dla niej miejsce w walizce na wakacje czy wyjazd służbowy. Gdy nie masz warunków do prania, szybko pozbędzie się zapachów z tkanin i je odświeży. Niestety będzie miała problem z wygładzeniem tkanin grubych, jak np. len.

Generator pary

Stacja pary ma zazwyczaj wyższą moc i wyrzut pary niż zwykłe żelazko, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze usuwanie zagnieceń. Ma on też większy zbiornik na wodę, co pozwala na prasowanie większych powierzchni tkanin bez potrzeby uzupełniania wody.

Generator pary może być szczególnie przydatny w przypadku prasowania tkanin, które są trudne do wygładzenia, takich jak np. jeansy czy tkaniny lniane. Dzięki parze generowanej przez urządzenie, zagniecenia można łatwiej usunąć, a tkaniny stają się bardziej gładkie i ładniejsze w dotyku.

Prawie każdy model generatora posiada funkcję pionowego wyrzutu pary, a więc potrafi skutecznie zastąpić parownicę – ale tylko w domu, ponieważ ze względu na swoje duże gabaryty na pewno nie zabierzesz go ze sobą na wakacje.

Wybór optymalnego modelu nie jest łatwy. Poradniki na ranking-zelazek.pl pomogą Ci zagłębić się w temat i poznać polecane modele urządzeń z każdej kategorii. Wybór urządzenia zależy też od Twojego budżetu. Stacja pary jest zazwyczaj droższa niż klasyczne żelazko, a także wymaga więcej miejsca na przechowywanie i użytkowanie.