Jak sfinansować zakup nieruchomości? Możliwości jest wiele, ale klienci indywidualni najczęściej kupują mieszkanie za zgromadzone oszczędności lub korzystają z kredytu hipotecznego. Popularnym rozwiązaniem jest też korzystanie z rządowych programów.
Ile osób kupuje mieszkanie za gotówkę?
Z danych zaprezentowanych przez NBP – który przeprowadził badanie ankietowe wśród deweloperów działających na polskim rynku – wynika, że nawet 35 proc. mieszkań nabywanych przez klientów indywidualnych finansowanych jest ze środków własnych. Szczególnie często (57 proc. transakcji) z oszczędności zakup nieruchomości finansują inwestorzy zainteresowani zarobkiem. Znacznie rzadziej z odłożonych środków klienci firm deweloperskich mieszkanie kupują dla siebie – NBP podaje, że takich transakcji było 21 proc.
Jednym z powodów, dla których mieszkania na sprzedaż w Gdańsku czy innych dużych miastach są stosunkowo rzadko kupowane za gotówkę, jest koszt takiej inwestycji. Jeżeli spojrzeć na ceny nieruchomości, to wyraźnie widać, że nawet pandemia nie spowodowała zmian na rynku – w skali roku mieszkania podrożały o ok. 5 proc. Co więcej, cena mieszkania nie jest jedynym wydatkiem ponoszonym przez kupującego – pozostaje jeszcze kwestia choćby opłat notarialnych.
Kredyty hipoteczne coraz popularniejsze
Zakup nieruchomości jest kapitałochłonny. Nie każda zainteresowana osoba może pozwolić sobie na nabycie mieszkania czy domu za gotówkę. Wówczas z pomocą przychodzą banki oferujące kredyty mieszkaniowe. Według danych BIK w grudniu 2019 r. niemal 4 mln osób spłacało kredyt mieszkaniowy, podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu ten produkt bankowy nie cieszył się dużą popularnością. Dziś wielu konsumentów swoje marzenia o własnym lokum realizuje właśnie za pomocą kredytu hipotecznego. Skąd ta zmiana?
Aktualnie – nawet w dobie pandemii – kredyty hipoteczne są produktami szeroko dostępnymi. Co prawda, osoba zainteresowana zaciągnięciem takiego kredytu musi posiadać wkład własny, jednak banki są w tym względzie elastyczne. Przykładowo za wkład własny mogą zostać uznane środki zgromadzone na kontach IKE lub IKZE. Również praca w oparciu o umowę cywilnoprawną nie jest już przeszkodą w otrzymaniu finansowania.
Zakup mieszkania a wsparcie z rządowych programów
W ubiegłych latach wśród kupujących pierwsze mieszkanie dużą popularnością cieszyły się rządowe programy – Mieszkanie dla Młodych (MDM) i Rodzina na Swoim (RNS). Każdy z tych programów zakładał finansowe wsparcie dla osób kupujących mieszkanie na kredyt. Aktualnie osoby zainteresowane mieszkaniem mogą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Polega on na:
- Wynajmie mieszkania. To opcja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy. Wsparcie rodzin polega na bezzwrotnych dopłatach do czynszu, jednak rodzina musi posiadać zdolność czynszową.
- Wynajmie mieszkania z opcją dojścia do własności. W czynszu uwzględniona jest też rata za wykup mieszkania. To rozwiązanie uniezależnia rodzinę zainteresowaną nabyciem lokalu od kredytu hipotecznego i tym samym nie wpływa na jej zdolność kredytową.
Aby skorzystać z rządowych programów, konieczne jest spełnienie kryteriów finansowych. Szczegóły dostępne są na oficjalnej stronie internetowej programu Mieszkanie Plus.