Od czego zależy częstotliwość kalibracja alkomatu?

Wiele osób decyduje się na alkomaty do użytku własnego. W końcu dobre urządzenia można zakupić za kilkaset złotych. Nie ma wtedy wątpliwości czy po zakrapianej imprezie, która skończyła się w nocy można późniejszym rankiem wsiąść za kierownicę.

Często po kilku godzinach snu wydaje się, że jest wszystko w porządku i można wypić mocną kawę, a następnie ruszać w drogę. Jednak to duży błąd, bo zawsze trzeba zweryfikować swój stan trzeźwości. Wiele osób czasem chwali się tym, że piło do północy, a rano alkomat wskazywał 0,0%. Czy tak szybkie metabolizowanie alkoholu jest możliwe? To zależy od jego ilości, ale generalnie nie, dlatego oznacza to, że być może ta osoba wsiadła tak naprawdę pod wpływem alkoholu za kierownicę, bo nie pomyślała, że konieczna może być kalibracja alkomatu.

Jak często należy kalibrować alkomat?

Jest wiele czynników, które wpływają na częstotliwość kalibracji alkomatów. Przede wszystkim jest to rodzaj sensora. Jak wiadomo półprzewodnikowe są mniej dokładne, ale i częściej trzeba je kalibrować. Choć często podaje się, że absolutnym minimum jest raz na pół roku, to tak naprawdę wszystko zależy od ilości dokonanych już pomiarów, a także tego jak alkomat jest przechowywany. Jeśli producent podaje, że po 200 pomiarach trzeba dokonać kalibracji, to bezwzględnie należy stosować się do zaleceń. Jeśli jednak nawet ta ilość nie została osiągnięta, ale alkomat był przez jakiś czas przechowywany w warunkach podwyższonej wilgotności, zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury w stosunku do zalecanej, to również kalibracja będzie niezbędna. Jeżeli alkomat z alkopatrol.pl był użytkowany zbyt często, w zbyt krótkich odstępach czasu, to także może wymagać kalibracji.

Kalibracja alkomatu - jak przebiega?

Skoro wiadomo już kiedy kalibracja jest absolutnie niezbędna, to warto dowiedzieć się, jak jest przeprowadzana. Otóż są to warunki symulowane. To znaczy, że alkomat jest poddawany testom i wyznaczana jest jego sprawność na symulatorach BAC. Dzięki nim do urządzenia można podać próbkę powietrza o określonym stałym stężeniu alkoholu, sile przepływu i temperaturze. Na tej podstawie można sprawdzić, czy alkomat wskazuje prawidłowe wartości i jakie są odchylenia poszczególnych pomiarów. Może być konieczne nawet ustawienie wartości nominalnych. Ze względu na to jak wygląda proces, warto powierzyć go wyspecjalizowanym firmom, aby mieć pewność, że urządzenie można użytkować bezpiecznie, a pomiary są niezafałszowane.