Zakup domu czy mieszkania to bardzo poważna inwestycja. Dodając do tego koszty wykończenia oraz wyposażenia lokalu okazuje się, że jego wartość może być liczona w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Jak chronić własny majątek? Z pomocą przychodzą nie tylko stolarka antywłamaniowa czy monitoring, ale również ubezpieczenie nieruchomości. Jest to niezawodny sposób na zabezpieczenie się przed zdarzeniami losowymi, które mogą spowodować poważne straty. Jak wybrać odpowiednią polisę? Podpowiadamy.
Ubezpieczenie nieruchomości - zakres ochrony
Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie lub dom jest zakres ochrony. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie elementy nieruchomości mają być objęte ubezpieczeniem. W pakiecie podstawowym usługodawcy najczęściej oferują ochronę ubezpieczenia ścian i podłóg oraz wszelkich elementów stałych takich jak m.in. okna, drzwi, glazura, armatura łazienkowa, a nawet meble w zabudowie. Możemy również zdecydować się na rozszerzenie polisy o zabezpieczenie elementów ruchomych takich jak np. sprzęt elektroniczny, meble wolnostojące czy ubrania.
Nie bez znaczenia okazuje się również poziom ryzyka. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości powinno obejmować pakiet zdarzeń losowych. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania w przypadku m.in. powodzi, pożaru, śnieżycy, uderzenia pojazdu lub drzewa. Za dodatkową opłatą możemy ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie również od kradzieży z włamaniem, dewastację, nieszczęśliwy wypadek, NNW psa i kota, stłuczenie szklanych elementów etc.
Ubezpieczenie domu lub mieszkania - suma odszkodowania
Przed podpisaniem umowy należy również ustalić maksymalną sumę odszkodowania. W większości przypadków jest ona uzależniona od wartości całego mieszkania lub pojedynczych elementów określonych w ogólnych warunkach umowy (OWU). W podstawowych pakietach oferowanych przez towarzystwa zazwyczaj określona jest łączna wartość murów i elementów stałych lub samych murów. Należy jednak pamiętać o tym, że suma ubezpieczenia podana w umowie powinna być odzwierciedleniem rzeczywistości. Niedoszacowanie lub przeszacowanie może narazić nas na straty finansowe.
Ubezpieczenie nieruchomości - wysokość składki
Co wpływa na wysokość składki miesięcznej w ramach ubezpieczenia nieruchomości? Istotną rolę odgrywają takie czynniki jak m.in. wartość mieszkania, lokalizacja, ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Nie bez znaczenia okazuje się również czas trwania umowy oraz częstotliwość uiszczania opłat. W przeliczeniu rocznym są to koszty oscylujące w granicach kilkuset złotych. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto skorzystać z dedykowanych porównywarek ubezpieczeniowych.