Mural inspirowany haftem kociewskim ozdobi wieżowiec przy ul. Jagiełły

2 min czytania
Mural inspirowany haftem kociewskim ozdobi wieżowiec przy ul. Jagiełły

W sercu Tczewa powstaje wielkoformatowe malowidło na jednym z najwyższych bloków w mieście. Inicjatywa Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE ma przypomnieć wzory kociewskiego haftu i wyprowadzić je z pracowni na ulice. Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na 29 listopada.

  • Mural na bloku przy ul. Jagiełły w Tczewie
  • Warsztaty, publikacje i konferencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta

Mural na bloku przy ul. Jagiełły w Tczewie

Projekt powstał w ramach zadania „Kociewie igłą i nitką 2.0 - dokumentacja, upowszechnienie i promocja haftu kociewskiego”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzornictwo bazuje na motywach opracowanych przez Marię Wespę i Małgorzatę Garnysz, a współczesną interpretację przygotowała artystka Iga Tobolewska (znana w sieci jako @decotyw). Realizacją murala zajmuje się ekipa Live Media Crew, która w ostatnich latach zdobiła już ściany regionu.

“Chcemy, aby haft kociewski był coraz bardziej rozpoznawalny dla mieszkańców i turystów odwiedzających Tczew. Wieżowiec przy ulicy Jagiełły 3 został wybrany nieprzypadkowo. To jeden z najwyższych budynków w mieście, a dodatkowo doskonale widoczny z Alei Kociewskiej.”
Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE

“To duże przedsięwzięcie, ale dzięki współpracy z doświadczonymi artystami oraz Miastem Tczew i Spółdzielnią Mieszkaniową, jego realizacja przynosi nam wielką satysfakcję.”
Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE

Warsztaty, publikacje i konferencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta

W ramach projektu prowadzone są warsztaty artystyczne dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich oraz młodszych mieszkańców w powiatach tczewskim, świеckim i starogardzkim. Zajęcia prowadzą: Magdalena Tkaczyk, Magdalena Potulska oraz Mirosława Möller. Powstają też materiały edukacyjne — wkrótce pojawią się kolorowanki dla dzieci oraz strona dokumentująca projekt.

Zwieńczeniem prac będzie konferencja popularnonaukowa poświęcona hafciarstwu i etnodesign’owi, która odbędzie się 12 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta. Organizatorzy zapraszają mieszkańców, instytucje kultury i nauczycieli do rozmowy o możliwościach wykorzystania wzorów hafciarskich jako regionalnej wizytówki; szczególne zaproszenie kierowane jest do mieszkańców Osiedla Suchostrzygi.

Działania projektu są prowadzone przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE; o postępach informują aktualizacje na fanpage’u organizacji na Facebooku oraz materiały dostępne na stronie projektu.

na podstawie: Powiat.

Autor: krystian