Odciąg spawalniczy to dzisiaj w zasadzie nieodłączny element każdego pomieszczenia, w którym wykonuje się spawanie. Jednak czemu właściwie jest to niezbędny sprzęt i w jaki sposób działa? Wyjaśniamy!
Czym są odciągi spawalnicze i jakie są ich rodzaje
Jako odciągi, a czasami wyciągi spawalnicze, oferowane są urządzenia, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń ze stanowisk spawalniczych. Niemniej warto mieć świadomość, że mowa o mocno zróżnicowanej kategorii, do której zalicza się:
- systemy filtrowentylacyjne,
- odciągi naścienne,
- odciągi mobilne.
Pierwsze rozwiązanie dotyczy złożonych instalacji składających się z wielu rur odprowadzających zanieczyszczenia poza pomieszczenie. Ścienne wyciągi spawalnicze to mniej złożone konstrukcje, które jednak również wyprowadzają powietrze na zewnątrz. Natomiast mobilny odciąg spalin to inaczej odciąg spawalniczy z filtrem. Działa lokalnie, a oczyszczone powietrze oddaje do pomieszczenia.
Gdzie sprawdzi się odciąg spalin?
Kwestia tego, gdzie warto stosować odciągi spawalnicze, okazuje się oczywista – wszędzie tam, gdzie przeprowadza się spawanie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka, a najważniejsze z nich omawiamy w kolejnych akapitach.
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na fakt, że podczas spawania powstaje wiele groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Są to między innymi drobinki metalu, ale też szkodliwy dym. Wyciągi spawalnicze skutecznie i natychmiast pozbywają się wspomnianych zagrożeń. Tym samym ich stosowanie służy bezpieczeństwu operatora spawarki oraz innych osób obecnych w danym pomieszczeniu.
Kolejna sprawa to fakt, że dobry odciąg spawalniczy na bieżąco oczyszcza miejsce pracy. Pozwala to zaoszczędzić nieco czasu na sprzątaniu, ale przede wszystkim zwiększa komfort operatora spawarki. Dzięki temu pracuje on dokładniej i z lepszym samopoczuciem.
Które wyciągi spawalnicze wybrać?
Wiesz już, że odciągi spawalnicze są bardzo przydatne. Nie odpowiedzieliśmy jednak na pytanie, który typ wyciągów stanowi najlepszy wybór. Odpowiedź okazuje się jednak nieoczywista. Otóż poniekąd zależy to od rodzaju firmy, pomieszczenia, w którym się spawa oraz podtypu tej operacji.
Jeśli mowa o bardzo dużej hali, w której nieustannie pracują liczne spawarki, dobrym rozwiązaniem może być wdrożenie kompletnego systemu filtrowentylacyjnego.
W takich sytuacjach sprawdzi się też odciąg naścienny. Niemniej w większości pozostałych okoliczności najczęstszy wybór stanowi odciąg spawalniczy z filtrem, czyli model mobilny od Cloos. Dlaczego?
Otóż mobilne odciągi spawalnicze to urządzenia, które dają sporą elastyczność. Pozwalają oczyszczać tę część hali, w której aktualnie trwają prace. Ważniejsze są jednak inne jego zalety. Sprzęt ten działa miejscowo, przez co pozbywa się zanieczyszczeń o wiele szybciej niż inne dedykowanego temu zadaniu urządzenia.
Co więcej, powietrze nie jest transportowane poza budynek. Dlaczego to ważne? Ponieważ w ten sposób firma staje się bardziej proekologiczna oraz może więcej zaoszczędzić. Wszystko za sprawą zapobiegania utracie ciepła, do której dochodzi wraz z wydostawaniem się nagrzanego powietrza poza pomieszczenia.
Ponieważ stosowanie odciągów mobilnych nie dopuszcza do tego zjawiska, można mniej intensywnie ogrzewać dane wnętrze. Zatem jak widać, modele wyposażone w filtry, stałe lub wymienne, to rozwiązanie mające szereg zalet, których aż żal nie wykorzystać.