Co zawiera pozew rozwodowy?
Aby przygotować prawidłową odpowiedź na pozew rozwodowy, wyjaśnijmy, co zawiera takie pismo. Przede wszystkim powód lub powódka musi zamieścić w nim swoje dane, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz pesel. Należy także wskazać w piśmie sąd, do którego kierujemy pozew. Następną czynnością jest umotywowanie pozwu, czyli wskazanie, dlaczego nastąpił trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego oraz ile on trwa. Osoba składająca pozew powinna także wskazać, czy oczekuje rozwodu z orzekaniem, czy bez orzekania o winie. W tym pierwszym przypadku należy przedstawić dowody i ewentualnie wskazać świadków. W pozwie może się także znaleźć informacja o małoletnich dzieciach, sposobie podziału opieki nad nimi oraz wysokości alimentów. Nie zdziwmy się, że strona składająca pozew, zawrze w nim informacje o naszym miejscu pracy, czy wysokości zarobków. To standardowe informacje, które należy podać w tego typu piśmie.
Odpowiedź na pozew rozwodowy – czy jest konieczna?
Jako osoba pozwana mamy możliwość złożyć odpowiedź na pozew rozwodowy przed pierwszym posiedzeniem, choć nie musimy tego robić. Zależy to wyłącznie od naszej woli. Musimy jednak pamiętać, że jeśli nie wystosujemy takiego pisma, a dodatkowo nie stawimy się na rozprawie, sąd będzie mógł wydać wyrok zaoczny. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-rozwod-gdansk/
Co powinna zawierać odpowiedź na pozew rozwodowy?
Nawet jeśli decyzja o rozwodzie była wspólna i dokładnie omówiona, moment odebrania pozwu rozwodowego może być nieprzyjemny. Zwłaszcza, jeśli w piśmie znajdą się nieprawdziwe informacje lub rzeczy których się nie spodziewaliśmy. Jak powinna wyglądać odpowiedź na pozew rozwodowy? Jeśli chodzi o podstawowe informacje, to musimy zawrzeć oznaczenie sądu, miejsce zamieszkania, sygnaturę akt, podpis oraz wymienić załączniki, jeśli takie są. Równie istotny jest opis naszego stanowiska oraz ustosunkowanie się do argumentów osoby pozywającej.
Odpowiedź na pozew rozwodowy powinna w zwięzły sposób odnosić się do twierdzeń powoda, czy powódki, a także przedstawionych przez niego dowodów, jeśli takie się pojawiły. Mamy możliwość uznania powództwa lub podjęcia się obrony poprzez zaprzeczanie argumentom podanym przez drugiego małżonka. Możemy także opisać stan sprawy z naszej perspektywy i załączyć odpowiednie dowody na potwierdzenie naszych słów. Odpowiedź na pozew rozwodowy może zawierać podstawy prawne dotyczące naszych wniosków, czy żądań.
Odpowiedź na pozew rozwodowy – czy potrzebujemy prawnika?
Jeśli rozwód następuje za porozumieniem stron, a my zgadzamy się z powództwem małżonka, odpowiedź na pozew rozwodowy możemy napisać sami. Problemy pojawiają się zazwyczaj, gdy dochodzi do kwestii spornych lub konieczne jest wskazanie podstaw prawnych naszych argumentów. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady prawnej lub napisać odpowiedź na pozew rozwodowy z pomocą prawnika.