Wspólny koncert dwóch chórów meskich to gwarancja udanego wieczoru.
ODINS RAVNER (OSLO, NORWEGIA)
Dyrygent: Bjørn Hegstad
Odins Ravner jest chórem męskim z Oslo. Nazwa zespołu wywodzi się z mitologii nordyckiej i oznacza magiczne Kruki Odyna. Za swój cel chór stawia promocję śpiewania w chórze męski prezentując szeroki repertuar muzyki rozrywkowej i ludowej.
Chór został założony w 1993 roku z inicjatywy śpiewaków chóru Bryn. Przez trzydzieści lat działalności zespół miał wielu dyrygentów, lecz należy wspomnieć przede wszystkim o najdłużej prowadzącym (ponad 14 lat), a mianowicie o Sven Arne Lindemark.
Sven Arne Lindemark przez 30 lat był profesorem na Norweskiej Akademii Muzycznej. Dzięki jego twórczości kompozytorskiej chór ma w swoim repertuarze wiele opracowań napisanych specjalnie na ten zespół.
Chór daje koncerty i bierze w licznych wydarzeniach kulturalnych w Oslo i okolicach. Wielokrotnie koncertował zagranicą m.in. w Macedonii, Wielkiej Brytanii, Estonii czy Irlandii.
Na koncercie w Tczewie chór zaprezentuje mieszany repertuar głównie muzyki rozrywkowej ludowej.
CHÓR MĘSKI „ECHO”
Dyrygent: Leszek Gołąb
Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania.
W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne.
Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.
Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.).
W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd.
Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech.
Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim).
W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.
Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.
Co, gdzie, kiedy?
- Chór Męski Echo z gościnnym udziałem Chóru Odins Ravner z Norwegii - koncert
- Co? Koncert
- Gdzie, kiedy, bilety?
02.09.2023, 17:00 Sala widowiskowa CKiS Wstęp wolny - Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
Wt: 12:00 - 18:00
Śr: 10:00 - 15:00
Cz: 12:00 - 18:00
Pt: 10:00 - 15:00
So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym
Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl