85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę - upamiętnienie ofiar w Tczewie
17 września 2023 roku miało miejsce szczególne wydarzenie upamiętniające 85. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Obchody odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, gdzie zgromadziły się władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy, aby oddać hołd ofiarom tego tragicznego okresu w historii naszego kraju.

Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu

Obchody rocznicy zgromadziły licznych uczestników, w tym prezydenta Tczewa Łukasza Brządkowskiego oraz starostę Mirosława Augustyna. Wśród obecnych znaleźli się również przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, a także kombatanci i przedstawiciele lokalnych szkół oraz organizacji społecznych. Wszyscy złożyli kwiaty pod pomnikiem, symbolizującym pamięć o ofiarach reżimu stalinowskiego.

Przypomnienie historycznych wydarzeń

W trakcie uroczystości historyk Kazimierz Ickiewicz przypomniał tragiczne wydarzenia z 17 września 1939 roku, kiedy to Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na terytorium Polski. Michał Kargul, również historyk, podkreślił znaczenie tego dnia w kontekście nie tylko polskiej, ale i europejskiej historii. W wyniku agresji ponad pół miliona polskich żołnierzy zostało wziętych do niewoli, a wielu obywateli doświadczyło brutalnych deportacji oraz przemocy ze strony radzieckich żołnierzy.

Modlitwa i refleksja nad przeszłością

Podczas uroczystości obecny był także proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św., ks. Łukasz Kątny, który poprowadził modlitwę za ofiary napaści. Prezydent Tczewa, Łukasz Brządkowski, w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest, aby pamiętać o tej bolesnej dacie, zaznaczając, że "17 września jest jedną z najbardziej bolesnych dat w historii naszego kraju". Zwrócił również uwagę na to, że historia powinna być dla nas lekcją, której nie możemy zignorować, co jest szczególnie aktualne w kontekście współczesnych konfliktów zbrojnych, takich jak wojna na Ukrainie.


Źródło: UM Tczew