2019-05-12 ECHO I BRAMA_plakat A3.jpg

W ramach cyklicznego koncertu wiosennego Chór Męski „Echo” serdecznie zaprasza na koncert „Echo zaprasza do Tczewa w Roku Moniuszkowskim”.

Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie „Zagan Acoustic”.

W programie koncertu będą przeważały akcenty związane z twórczością Stanisława Moniuszki i jej znaczenia w muzyce operowej na przestrzeni wieków. Nowe aranżacje utworów Stanisława Moniuszki wśród innych autorytetów muzyki operowej, folkowe zabarwienie klasyki operowej z elementami współczesnych aranżacji w oprawie prezentacji multimedialnej oraz słowa narracji przygotowanych przez Towarzystwo Kulturalne „Brama” przybliżą społeczeństwu miasta Tczewa nie tyle historię twórczości Stanisława Moniuszki, co przesłanie jakie w sobie niosła dla pokoleń.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego Echo w Tczewie 

Program koncertu:

1.      „Znaszli ten kraj”   - Stanisław Moniuszko,  słowa   Adam Mickiewicz         

2.      Występ Chóru Męskiego „Echo” pod dyrekcją Leszka Gołąba:

  • Polonez z opery Halka  _ Stanisław Moniuszko    libretto Włodzimierz Wolski
  • Nad Pięknym Modrym Dunajem – J. Strauss libretto Franz von Gerneth
  • Stepy Akermańskie - Orłowski do słów Adama Mickiewicza
  • Ernani – G. Verdi      libretto Francesco Piave
  • Chór Cyganów – z opery Trubadur G. Verdi            

3.      Recital zespołu Zagan Acoustic  

W programie m.in. utwory polskich i zagranicznych twórców w autorskich aranżacjach zespołu. Muzyczną drogę rozpocznie "Bogurodzica" najstarsza polska pieśń religijna. Pojawią się autorskie kompozycje Pawła Zagańczyka - Shalom czy Zima oraz utwory mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli. 

 

4.      Wspólny występ Chóru Męskiego Echo (dyrygent: Leszek Gołąb) i Zagan Acoustic:

  • Betelehemu  - kolęda nigeryjska w aranżacji na chór i zespół folkowy
  • Spirituals Negri
  • Aria Skołuby z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki.

 

Zagan Acoustic

Zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Nie ma gatunku w którym nie potrafiliby się odnaleźć. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską. Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

Zagan Acoustic koncertuje z jazzmanem Krzesimirem Dębskim, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Za swój kunszt wykonawczy otrzymali wyróżnienie specjalne na XVIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W swojej dyskografii posiadają 5 płyt, wśród nich debiutancki krążek "3:1" czy płyta inspirowana muzyką folkową "Folk&Roll".

 

Chór Męski Echo

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania.

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne.

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej – Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku      Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni 95-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem        i „Brązową Lirą” zdobytą w V i IX Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 i 2014 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.),   III miejscem w XVIII Festiwalu Chórów w Czersku (2016 r.), zdobyciem Złotego Pasma Raduni oraz nagrody Grand Prix w II Festiwalu Muzyki Chóralnej w Pruszczu Gdańskim (2018 r.).

Za wkład w rozwój kultury Chór został wyróżniony przez Prezydenta Miasta Tczewa wyróżnieniem ”Panorama Tczewa”, przez Starostę Tczewskiego nagrodą „Samburia”, oraz Orderem Świętego Stanisława przyznanym przez Kapitułę i Wielkiego Kanclerza Orderu Św. Stanisława.

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów świeckich i religijnych w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. Historia i działalność Chóru była tematem 2 prac magisterskich bronionych na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju, m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech.

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2008 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

 

Dyrygent: Leszek Gołąb

Akompaniator: Hanna Falińska

Prezes Chóru: Andrzej Merchel

Co, gdzie, kiedy?

  • „Echo” zapraszaj do Tczewa w roku Moniuszkowskim” - koncert
  • Co? Chór Męski Echo
  • Gdzie, kiedy, bilety?
    12.05.2019, 17:00
    Sala widowiskowa CKiS
    10 zł - cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na działalność Chóru Męskiego Echo
  • KUP BILET ON-LINE
  • Informacje, kasa biletowa Pn: nieczynna
    Wt: 10:00 - 15:00
    Śr: 12:00 - 18:00
    Cz: 12:00 - 18:00
    Pt: 12:00 - 15:00
    So, Nd: 1 godz. przed wydarzeniem