Piłka ręczna jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze sportowej już od 1918 roku. Choć oficjalne zasady współczesnej piłki ręcznej spisane zostały w 1917 roku, to jednak wiele podobnych dyscyplin istniało nawet w starożytności. Do hobbystycznego uprawiania tego sportu nie trzeba zbyt wiele - najważniejsza jest bowiem piłka oraz boisko z bramkami. Czym jest nowoczesna piłka ręczna, jakie sprzęty są wymagane, w co warto się zaopatrzyć, rozpoczynając przygodę z handballem?
Dynamiczna drużynowa gra kontaktowa - piłka ręczna mężczyzn i kobiet
Piłka ręczna jest wyjątkowym sportem drużynowym, w którym kontakt zawodników jest nieodłączną częścią gry. W klasycznej, halowej rozgrywce na boisku o wymiarach 20 na 40 metrów uczestniczy po 7 zawodników z dwóch drużyn, w tym jeden bramkarz na każdą drużynę. Na boisku znajdują się dwie bramki 2 na 3 metry, na środku krótszych krawędzi boiska w tak zwanym kole bramkowym. Piłka ręczna uprawiana zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej, standardowa rozgrywka składa się z dwóch połów meczu trwających po 30 minut. Mecze rozgrywane są także na boiskach zewnętrznych oraz w wersji plażowej - na piasku. Ich celem jest zdobycie większej ilości bramek niż drużyna przeciwna, nie przekraczając linii pola bramkowego. Piłkę można trzymać w rękach, kozłować, odbijać, rzucać zgodnie z zasadami przypominającymi nieco grę w koszykówkę.
Rozgrywka jest bardzo atrakcyjna i dynamiczna, w trakcie meczu zdobywanych jest zwykle nawet kilkadziesiąt bramek. Zawodnicy grający na pozycjach rozgrywających, skrzydłowych oraz obrotowych mają swoje funkcje w trakcie gry. Często rozgrywane są stałe fragmenty gry, w tym rzuty wolne z linii 9 metrów - przerywanej oraz rzuty z autu i rzuty rożne. W piłce ręcznej występują także rzuty karne wykonywane podobnie jak w piłce nożnej przez wybranego gracza sam na sam z bramkarzem, tyle że z linii 7 metrów. Wiele rzutów na bramkę odbywa się z wyskoku, może też kończyć się odpowiednim padem, co dodaje skuteczności, a zarazem atrakcyjności grze. Polskie drużyny przez lata odnosiły wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, w tym między innymi trzecie miejsca drużyny mężczyzn w Mistrzostwach Świata czy brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku.
Podstawowe wyposażenie dla piłkarza ręcznego
Mecz piłki ręcznej rozgrywany jest na boisku z dwoma bramkami, z wykorzystaniem piłki o odpowiednim rozmiarze. Dopasowany jest on do wieku zawodników, a także ich płci. Najczęściej oznaczony liczbowo, od 0 do 3, przy czym przeważnie piłki 0-1 są dla dzieci, 2 - dla kobiet, zaś 3 - mężczyzn. Piłka przypomina mniejszą wersję piłki do footballu, ma jednak właściwości pomagające lepiej utrzymać się w dłoni. Do podstawowego wyposażenia piłkarek lub piłkarzy ręcznych należy także odpowiednie do powierzchni boiska obuwie. Musi zapewniać możliwość stabilnego stawiania kroków, swobodnego biegu i skoków. Warto uzupełnić je o komfortowe sportowe skarpety. Strój sportowy nie powinien krępować ruchów, zestawy dla zawodników składają się najczęściej z koszulki z krótkim rękawem i krótkich spodenek, zaś dla bramkarzy - z bluzy oraz długich spodni. Sportowcy grający na pozycjach skrzydłowych czy obrotowych wyposażeni są najczęściej także w ochraniacze kolan lub łokci, zaś bramkarze również innych części ciała.
Amatorska piłka ręczna - w co warto wyposażyć początkującego zawodnika?
Jeżeli dopiero chcesz rozpocząć przygodę z piłką ręczną, grasz hobbystycznie czy Twoje dziecko chce zostać zawodnikiem, postaw na podstawowe wyposażenie. Piłka ręczna jest drużynowa, dlatego zwykle nie ma konieczności posiadania własnej piłki. Może jednak ułatwić treningi czy zabawę nie tylko na hali. Podstawą powinno być wygodne obuwie z podeszwą antypoślizgową dla wersji halowej piłki ręcznej. Odpowiednie koszulki, spodenki czy zestawy sportowe na mecze najczęściej kupowane są dla całej drużyny, gdyż muszą być w tym samym kolorze. Odzież na treningi powinna mieć po prostu sportowy, komfortowy charakter, ułatwiający odprowadzanie potu i oddychanie skóry. Proste ochraniacze na kolana i łokcie będą również istotne przy stawianiu pierwszych kroków w handballu. Poznaj ofertę produktów do PIŁKI RĘCZNEJ ze sklepu Decathlon zarówno dla początkujących, jak i zawodowców.
Zawodowy sprzęt dla profesjonalistów
Piłkarze i piłkarki ręczne biorący udział w różnego rodzaju rozgrywkach i zawodach stawiają najczęściej na pewny sprzęt dobrej klasy. Ponownie, najważniejsze staje się obuwie. Dobrym wyborem jest takie, które zostało stworzone specjalnie do gry w ręczną, gdyż uwzględnia dynamikę tego sportu oraz potrzeby zawodników. Linia obuwia ATORKA to modele dla mężczyzn, kobiet i dzieci wyróżniające się dopracowaną konstrukcją i doskonałą stylistyką. Stanowią świetne wsparcie dla stopy, odpowiedni przepływ powietrza i pełną stabilność oraz przyczepność stawianych kroków nawet podczas dynamicznego biegu. Dobra amortyzacja, idealne odbicia oraz wyskoki, niewielka waga obuwia - to cechy, które doceni każdy zawodnik. Kompresyjne skarpety ATORKA do piłki ręcznej uzupełnią natomiast odpowiednie obuwie, pomagając w osiąganiu najlepszych wyników. Z tej samej linii produktów pochodzą również piłki handball. Zgodne z wymogami PZPR nadają się zarówno do treningów, jak i rozgrywek. Wygodna odzież do piłki ręcznej, w tym oddychające koszulki, spodenki czy odzież dla bramkarzy zapewni komfort podczas nawet bardzo wymagającej gry. Zawodowcy do gry w zależności od przepisów wykorzystują również specjalne żywice, tak zwany klej, zwiększający przyczepność piłki.
Piłka ręczna dla wielu osób jest czymś więcej niż tylko dyscypliną sportową. To pasja, sposób na życie, wolny czas, tworzenie relacji międzyludzkich. Warto zainwestować w dobrej jakości akcesoria i sprzęt sportowy do piłki ręcznej, by jej uprawianie było czystą przyjemnością. Dobre buty, zestaw odzieży, dobrze leżąca w ręce piłka i żywica zapewnią bazę na treningi i mecze. Dzięki temu nic nie stanie na przeszkodzie, by czerpać pełną radość ze współzawodnictwa.