Ile czasu zajmuje wdrożenie ERP w firmie? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

Systemy ERP stają się coraz ważniejszą częścią różnego typu przedsiębiorstw. Chętnie korzystają z nich również przedstawiciele małych organizacji. Wdrożenie często wiąże się jednak z dużymi obawami. Warto wiedzieć, że wcale nie musi to wymagać dużych nakładów środków i czasu.

System ERP: co to znaczy?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa), jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem informatycznym pozwalającym na kompleksowe zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie oraz wszystkimi posiadanymi przez nią zasobami: zarówno materialnymi, jak i niematerialnymi. Wykorzystuje przy tym scentralizowane bazy danych zapewniające błyskawiczny obieg informacji i zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa. Tym, co zyskuje szczególne znaczenie, są moduły ERP. Co to jest? Poszczególne działy firmy mogą korzystać z odrębnego oprogramowania, dostosowanego do ich potrzeb i charakterystyki. Same informacje są jednak przekazywane również do innych modułów, co pozwala na przyspieszenie procesów i komfortową pracę.

Wdrożenie ERP nie musi być skomplikowane

Z perspektywy wielu firm wdrożenie oprogramowania ERP to wręcz rewolucja. Nic w tym dziwnego. Sporą popularnością cieszą się rozwiązania dedykowane do wspierania ściśle określonych czynności i niepozwalające na bezpośrednią wymianę danych. Kluczowe znaczenie odgrywa tu dobór odpowiedniego dostawcy systemu ERP, takiego jak Kotrak. Duże doświadczenie i realizacja zróżnicowanych projektów pozwalają na maksymalne skrócenie czasu niezbędnego do wdrożenia softu. Dzięki doborowi odpowiednich rozwiązań uda się również zredukować koszty i jak najlepiej dostosować narzędzia do potrzeb firmy.

Liczy się dobry plan

Wyjątkowo ważną rolę podczas wdrożenia systemu ERP odgrywa dobre przygotowanie. Dostawca narzędzi powinien jak najlepiej poznać swojego klienta, w tym profil jego działania, unikalną charakterystykę, napotykane przez niego problemy, potrzeby i cele, które chce osiągnąć dzięki implementacji.

Pozwoli to na wybranie odpowiedniego typu oprogramowania ERP, w tym również jego kluczowych modułów. Podczas wdrożenia istotna jest również konfiguracja dostępnych rozwiązań. Dzięki niej możliwe stanie się dostosowanie narzędzia do indywidualnej charakterystyki, co znacznie ułatwi wszystkim pracownikom korzystanie z produktu. Oczywiście wdrożenie ERP na tym się nie kończy. Po zasadniczej implementacji konieczne staje się między innymi przeprowadzenie rozbudowanych szkoleń oraz zapewnienie rozwoju produktu w jego całym cyklu życia.

Jakie są możliwości ERP?

Podstawowa zaleta systemów ERP polega na bezpośrednim przekazywaniu danych pomiędzy poszczególnymi modułami. Dzięki temu możliwe staje się połączenie poszczególnych działów przedsiębiorstwa i automatyzacja wielu kluczowych procesów. To natomiast przekłada się bezpośrednio na wskaźnik workflow, odzwierciedlający sprawność operacyjną firmy.

Warto mieć przy tym świadomość, że moduły ERP są bardzo rozbudowane. Oprócz tych, które wspierają podstawowe działania, takie jak rozliczenia czy procesowanie, do dyspozycji pozostają również narzędzia wspierające między innymi zarządzanie produkcją czy magazynem.

Oprócz tego często wykorzystywane są również rozwiązania Business Intelligence. Pozwalają one na automatyzację uzyskiwania danych i ich przetwarzania, co znacznie ułatwia raportowanie oraz podejmowanie odpowiedzialnych decyzji biznesowych.