Jest taka jedna noc w roku, podczas której nikt nie zasypia. To Europejska Noc Muzeów, polegająca na udostępnianiu bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę muzeów, galerii i instytucji kultury w godzinach nocnych wybranego dnia. Często wydarzeniu towarzyszą specjalne atrakcje.

Tradycyjnie Fabryka Sztuk przyłączyła się do inicjatywy i zaprosiła tczewian na Astronomiczną Noc Muzeów. Temat przewodni nawiązywał do wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek” (komisarz: Józef Ziółkowski). Goście mogli zwiedzić zarówno tą, jak i inne wystawy czasowe, w tym ekspozycję kolekcji meteorytów. Sporym zainteresowaniem cieszyło się mobilne planetarium. Wielka kopuła wzbudzała niesamowite wrażenie, ale prawdziwego efektu wow doświadczano po wejściu do niej i obejrzeniu projekcji o Kosmosie. Tej nocy złamano konwencjonalne podejście do sztuki kulinarnej, albowiem serowano wybuchowe drinki czy lody o smaku jajecznicy. Bardzo interaktywne i wybuchowe były warsztaty prowadzone przez promotora astronomii Radosława Piora. Z kolei śmiałkowie mogli poczuć się niczym kosmonauci podczas ćwiczeń, wypróbowując mechanizm działania generatora przeciążeń. Gdy na dworze było już ciemno, odbył się LED SHOW. To prawdziwy spektakl wrażeń: ciekawe układy taneczne i kuglarskie, efekty specjalne, pełna synchronizacja z odtwarzaną muzyką sprawiły, że na długo pozostanie w pamięci publiczności. Tradycją Nocy Muzeów organizowanej przez Fabrykę Sztuk jest spacer tematyczny po Starym Mieście. Tym razem przewodnik przybliżył postać Nataniela Mateusza Wolfa, lekarza, który na dachu domu przy ul. Krótkiej zbudował obserwatorium astronomiczne. Dzięki uprzejmości Kurkowego Bractwa Strzeleckiego została udostępniona wieża ciśnień.

Warto dodać, że dla dzieci przygotowano sporo atrakcji: rysowanie kredą po ścianie, malowanie na sztalugach, zdobienie zarówno małych, jak i olbrzymich papierowych rakiet, gry zręcznościowe, zabawy z animatorami, budowanie z klocków i wystawę kosmicznych modeli.

Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna, której ekspert prof. Marek Moszyński wygłosił wykład „Od Kopernika do astroinformatyka”.

W Astronomicznej Nocy Muzeów wzięło udział około 3 tysiące osób. Wstęp, jak i wszystkie atrakcje były dla uczestników bezpłatne.

Warto dodać, że Fabryka Sztuk miała swój udział w Nocy Muzeów organizowanej przez Resursę Obywatelską w Radomiu. Tamtejsi goście oglądali wystawę “Skąd to: historia przedmiotów codziennego użytku”, na której zagościły eksponaty z Fabryki Sztuk, a autorem scenariusza jest Dariusz Wałaszewski, pracownik naszej placówki. Premiera wystawy miała miejsce kilka lat temu w Tczewie.

Fot. Józef Ziółkowski, Rafał Grzenkowski

(FS)