Mały Festiwal Ty i Ja to projekcje filmów z Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, realizowanego od kilkunastu lat w Koszalinie przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W tym roku festiwal będzie gościł po raz drugi w Tczewie. W ramach projekcji pokazane zostaną filmy poruszające tematykę, problemy oraz życie osób z niepełnosprawnościami.

Mały Festiwal to inicjatywa mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.

  • 22 września, godz. 10.00
  • sala widowiskowa CKiS
  • wstęp wolny

Program festiwalu:

Oko boga reż. Igor Kawecki, Polska 2019, 17 min.

Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach. Obserwujący stopniową gentryfikację Kazimierza, a także świadomy tego, że jego rodzinny dom wkrótce przestanie istnieć, coraz bardziej ucieka w przeżycia wewnętrzne i fantazje. Jedną z nich jest przekonanie, że kamienica przy ulicy Brzozowej, w której mieszka, to centralne miejsce świata – oko boga.

Na krawędzi reż. Rina Papish, Izrael 2020, 50 min.

Niezwykła historia Avnera, mistrza w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom, obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

Raj reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020, 20 min.

Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją: ratowaniem kruchego życia Tahy. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili, a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, obaj uczą się przetrwać w szpitalnej sali.

Ondyna reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2019, 40 min.

Ondyna była nimfą wodną, która zakochała się w śmiertelniku. Z powodu jego niewierności, musiała rzucić na niego klątwę, że będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i zmarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba, zwana Klątwą Ondyny.

Cezary nadal mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

Spojrzenie, reż. Wonjim Kim, Korea Południowa 2020, 15 min.

Gdy niewidomy żebrak wchodzi do spóźnionego pociągu metra, osiem osób obojętnie odwraca się od niego. Po jego przejściu przez wagon dziecko wskazuje na leżący na podłodze 50-cio dolarowy banknot i napięcie wzrasta. Wszyscy skaczą po pieniądze, a po długiej walce banknot zdobywa sprzedawca. Ale potem żebrak wraca.

Czas łącznie: 140 minut

Dostępność architektoniczna budynku Centrum Kultury i Sztuki:

  • Dla osób poruszających się na wózkach, po lewej stronie budynku znajduje się pochylnia o optymalnym kącie nachylenia.
  • Przed wejściem głównym jest stopień o wysokość 10 cm. Drzwi wejściowe o szerokości 100cm, są duże i otwierane ręcznie. Za drzwiami wejściowymi są drzwi rozsuwane automatycznie (bez oznaczeń na szybach). Za rozsuwanymi drzwiami po prawej stronie znajduje się tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń w budynku. Na parter prowadzą schody – 8 stopni, po obu stronach schodów są poręcze znajdujące się na wysokości 110cm.
  • Wewnątrz budynku zapewniono ciągi komunikacyjne o odpowiedniej szerokości dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wszystkie drzwi dwuskrzydłowe, po odryglowaniu mają szerokość większą niż minimalna 90 cm. Podłogi korytarzy wykonane są z terakoty.
  • W budynku znajduje się winda, którą można dojechać na wszystkie kondygnacje. Drzwi do windy mają szerokość w świetle 90 cm. W środku jest konsola z numerami pięter oraz dzwonkiem przywoławczym z napisami w alfabecie Braille’a.
  • Na poziomie -1 znajdują się toalety i umywalki dostępne na osób niepełnosprawnych (męska i damska),
  • Sala widowiskowa znajduje się na parterze, na wprost wejścia głównego. Do sali widowiskowej prowadzą dwuskrzydłowe drzwi o szerokości 200cm, brak progu. Na podłodze jest wykładzina. Pierwsze cztery rzędy są umiejscowione na podłodze na płasko, w pierwszym rzędzie są przewidziane 4 miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów. Od piątego rzędu fotele umiejscowione amfiteatralnie i prowadzą do nich schody. Każdy stopień jest podświetlony, wyłożony wykładziną i zakończony metalowym okuciem. Przy schodach jest poręcz.
  • Hol główny jest przestronny i dostosowany do poruszania się na wózku. W holu znajduje się kącik z kanapą, fotelami, stolikiem i telewizorem, w którym nadawana jest informacja wizualna o ofercie CKiS.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kultury i Sztuki znajdują się miejsca dla osób z niepełnosprawnościami: na ulicy Łaziennej – 1miejsce parkingowe odległość 151 m i wzdłuż ulicy Wyszyńskiego – 2 miejsca parkingowe w odległości 109 m.
  • Do budynku Centrum Kultury i Sztuki i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

(CKiS)