Jaką podłogę wybrać do pokoju dziecięcego?

Podłoga w pokoju dziecięcym spełnia niezwykle ważną rolę - ma być nie tylko estetyczna, ale i praktyczna oraz bezpieczna dla malucha. Mając na uwadze ciekawość dzieci, chęć poznawania świata, a także pomysłowość, podłoga powinna być odporna na zabrudzenia czy uszkodzenia spowodowane zabawkami. Jaka więc sprawdzi się najlepiej?

Podłoga drewniana - uniwersalna i ponadczasowa

Miłośnicy klasycznych i ponadczasowych rozwiązań powinni postawić na podłogi z drewna, które posiadają niezwykłe parametry użytkowe:

  • duża wytrzymałość na zarysowania i uszkodzenia
  • zapewnianie ciepła, nawet podczas chodzenia boso
  • naturalny charakter i ekologiczność
  • trwałość - po latach zawsze można zdecydować się na cyklinowanie
  • dobre właściwości izolacyjne, także w odniesieniu do hałasów
  • hipoalergiczność - drewno jest antystatyczne, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dzieci z alergiami i słabą odpornością

Podłogi drewniane są jednak rozwiązaniem najdroższym. Jeśli nie posiadamy funduszy, warto poznać alternatywy. Podłogi Kościerzyna to bogata oferta praktycznych i estetycznych opcji.

Panele winylowe w pokoju dziecięcym

Panele winylowe również są trwałe. Nie poddają się łatwo zabrudzeniom, zarysowaniom czy blaknięciu, natomiast wytłoczone na nich wzory nie ulegną starciu wraz z upływem czasu. To ważne, ponieważ właśnie na tej podłodze maluch będzie uczył się raczkować i chodzić. Dodatkowo można wybrać panele winylowe do złudzenia przypominające usłojenie na drewnie. Jeśli wolimy inny wygląd - nic trudnego. Mamy do wyboru mnóstwo różnych kolorów i wzorów.

Warto zaznaczyć, że panele winylowe są wodoodporne i idealne na ogrzewanie podłogowe. Choć nie są naturalne jak drewno, bardzo dobrze sprawdzą się do pokoju dziecięcego przy nieco ograniczonym budżecie domowym.

A może panele laminowane?

Ostatnią propozycją są panele laminowane, łatwe do zamontowania nawet przez niedoświadczone osoby. Są nieco mniej ciepłe w dotyku niż ich odpowiedniki z tworzyw winylowych, jednak równie trwałe i wytrzymałe. Co istotne - posiadają zamkniętą powierzchnię, co oznacza, że nie osiadają na nich pyły, kurz czy roztocza. Są higieniczne i łatwe w utrzymaniu czystości, także przy małych dzieciach. Bez obaw możemy pozwolić naszemu maluchowi bawić się bezpośrednio na takiej podłodze.

Po wybraniu odpowiedniej podłogi należy pamiętać, aby regularnie ją czyścić oraz aby od razu ścierać z niej rozlane płyny. Dzięki temu zachowa ona swoje parametry użytkowe przez wiele długich lat. To rodzice decydują czy podłoga ma być drewniana czy wykonana z innych tworzyw, wyjątkowo kolorowych i o atrakcyjnych wzorach. Gdy dziecko jest nieco starsze zawsze można zapytać je o preferencje.