Aktualne ceny mieszkań w Tczewie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Ceny nieruchomości w Tczewie - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Tczewie wynosi 8 473 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach była o 1032 zł/m², czyli 13,9%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują wyraźne różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim a wtórnym. Dla kupującego oznacza to, że miejska mediana jest punktem wyjścia do porównań, a wybór segmentu ma istotne znaczenie dla budżetu.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Tczewie: najważniejsze liczby

  • 8 473 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 1032 zł/m² i 13,9% - wzrost wobec poziomu z 2025 r.
  • 6 881-9 452 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 379 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 46 m² - mediana powierzchni.
  • 90% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 9,6% rocznie.

Cena całego lokalu i stawka za metr odpowiadają na różne pytania. Pierwsza określa budżet zakupu, druga ułatwia porównanie mieszkań o odmiennej powierzchni.

Infografika: ceny mieszkań w Tczewie
Infografika: ceny mieszkań w Tczewie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 209
wtórny7 547

9 209 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 7 547 zł/m² na wtórnym. Premia cenowa nowych mieszkań wynosiła 22,0%. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynków, ale również lokalizację inwestycji i cechy oferowanych lokali. Przy porównywaniu budżetu warto uwzględnić także zakres wykończenia.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)8 285
35-45 m² (małe 2-pok.)8 479
45-55 m² (2-pok.)8 800
55-70 m² (3-pok.)8 778
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 386
90-120 m² (największe)6 699

8 800 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu, przypadająca na lokale o powierzchni 45-55 m². Kawalerki kosztowały 8 285 zł/m², a największe mieszkania 6 699 zł/m².

Zależność nie jest więc prostym spadkiem stawki wraz ze wzrostem metrażu. Niższa cena metra dużego lokalu może ułatwiać zakup dodatkowej przestrzeni, ale większa powierzchnia nadal zwiększa całkowity wydatek.

Ceny wg metrażu - Tczew
Ceny wg metrażu - Tczew

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

10 086 zł/m² osiągnęła mediana w rejonie Nowe Koszary. W poniższym zestawieniu najniższy poziom, 6 743 zł/m², odnotowano w rejonie Zatorze. Wybór lokalizacji wyraźnie zmienia zatem możliwości zakupowe przy tym samym budżecie.

Rejonzł/m²
Nowe Koszary10 086
Piotrowo8 968 *
Prątnica - Dwór8 937
Osiedle Bajkowe8 927
Osiedle Witosa8 723
Prątnica7 631
Suchostrzygi7 518
Osiedle Garnuszewskiego7 347
Czyżykowo7 270
Nowe Miasto7 262
Stare Miasto6 939
Zatorze6 743

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Tczew
Mapa cen mieszkań - Tczew

Ceny wg części miasta - Tczew
Ceny wg części miasta - Tczew

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz transakcji wskazuje na szczególnie aktywny obrót przy ulicach:

  • Tczewskich Saperów - mediana 10 134 zł/m²,
  • Gdańska - mediana 8 829 zł/m²,
  • Jedności Narodu - mediana 7 140 zł/m².

2 994 zł/m² dzieliło poziomy przy ulicach Tczewskich Saperów i Jedności Narodu. Porównanie ulic pozwala zawęzić poszukiwania bardziej precyzyjnie niż sama średnia miejska.

Ceny działek w Tczewie

165 zł/m² wyniosła mediana ceny działek w ostatnich 24 miesiącach, a 1 974 m² - mediana powierzchni sprzedawanej parceli. Przy wyborze gruntu znaczenie mają również możliwość zabudowy, dostęp do drogi i uzbrojenie, ponieważ wpływają na użyteczność nieruchomości oraz koszty inwestycji.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 379 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić dodatkowe wydatki. Podatek PCC według stawki 2% wynosi 7 580 zł; zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna to około 2 812 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie jest negocjowalne. Wskazane opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

4 452 zł/m² wynosił poziom cen w 2019 r., wobec obecnych 8 473 zł/m². Historia pokazuje wzrost o 90%, przy średnim rocznym tempie 9,6%. Poniższy wykres pozwala umieścić bieżący wynik w dłuższej perspektywie.

Trend cen - Tczew
Trend cen - Tczew

Tczew na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

10 076 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa pomorskiego. W Tczewie metr kosztuje o 1 603 zł mniej. Zestawienie sąsiednich miast pokazuje szerokie zróżnicowanie regionalnego rynku.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Tczew-8 473-
Pelplin19 km7 916-6,6%
Pruszcz Gdański21 km10 729+26,6%
Gniew28 km5 727-32,4%
Gdańsk38 km13 075+54,3%

557 zł/m², czyli 6,6%, mniej płacono w mieście Pelplin. Niższa cena zakupu może przemawiać za zmianą lokalizacji, jeśli odpowiada ona potrzebom związanym z dojazdem i dostępem do usług.

Komentarz analityczny

13,9% bieżącego wzrostu przekracza historyczne tempo 9,6% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, ma też wymiar budżetowy: względem poziomu z 2025 r. przybyło 1032 zł/m². Jednocześnie różnice między segmentami wskazują, że lokalny rynek nie ma jednolitego poziomu cen.

14 444 zł/m² wynosiła średnia cena nowych mieszkań na siedmiu największych rynkach w II kwartale 2026 r., przy wzroście o 0,6% rok do roku. Na rynku wtórnym było to 13 657 zł/m² i 0,7% wzrostu (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalne przyspieszenie nie musi zatem oznaczać równie silnej presji cenowej w całym kraju.

3,75% pozostało poziomem stopy referencyjnej po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). 6,07% wynosiło średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może poprawiać dostępność zakupu i podtrzymywać popyt również w mniejszych miastach.

Co dalej z cenami? Jeśli poprawa dostępności kredytu przełoży się na popyt szybszy niż przyrost oferty, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy wybór kupujących, tempo może osłabnąć. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Tczewie?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 8 473 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 881-9 452 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Tczewie rosną, czy spadają?

W porównaniu z poziomem z 2025 r. wzrosły o 1032 zł/m², czyli 13,9%.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W opublikowanym zestawieniu najwyższa mediana przypada na rejon Nowe Koszary: 10 086 zł/m². Najniższa dotyczy rejonu Zatorze: 6 743 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Tczewie?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 8 285 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 8 479 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 9 209 zł/m² i 7 547 zł/m². Rynek pierwotny był o 22,0% droższy.

Ile kosztuje działka w Tczewie?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 165 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 1 974 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 509 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 października 2025 do 4 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (169 transakcji) i wtórny (340); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-04; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły