Aktualne ceny mieszkań w mieście Gniew. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 5 727 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w mieście Gniew z ostatnich 12 miesięcy. To o 508 zł/m², czyli 9,7%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa cena zakupu wynosiła 240 000 zł. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupujących istotna jest także różnica między nowymi lokalami a mieszkaniami z rynku wtórnego oraz kosztami zakupu w sąsiednich miastach.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w mieście Gniew: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny działek w mieście Gniew
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Gniew na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w mieście Gniew: najważniejsze liczby
- 5 727 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 508 zł/m², czyli 9,7% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
- 4 726-6 517 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 240 000 zł - typowa cena zakupu; 49 m² - typowy metraż.
- 79% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 8,7% rocznie.
- 4 925 zł/m² - mediana w rejonie Osiedle Witosa.
Cena całego lokalu i stawka za metr odpowiadają na różne pytania. Pierwsza określa potrzebny budżet, druga ułatwia porównanie mieszkań o różnej powierzchni. Przy wyborze nieruchomości warto zestawić oba wskaźniki z kosztami remontu i wykończenia.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 064 |
| wtórny | 4 881 |
* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna dla rynku pierwotnego
7 064 zł/m² płacono za nowe mieszkania, wobec 4 881 zł/m² na rynku wtórnym. Oznacza to premię deweloperską wynoszącą 44,7%. Wyższa stawka może wiązać się z nowszym budynkiem, jego wyposażeniem i parametrami technicznymi. Nie zastępuje jednak porównania całkowitych nakładów: lokal od dewelopera może wymagać wykończenia, a używany - remontu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 5 716 * |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 517 |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
5 716 zł/m² wynosi mediana dla mieszkań o powierzchni 35-45 m², a 6 517 zł/m² dla lokali 45-55 m². W tym zestawieniu to większy z prezentowanych segmentów ma wyższą stawkę jednostkową. Sam metraż nie wyjaśnia więc poziomu ceny: znaczenie mogą mieć również lokalizacja, stan budynku i udział nowych mieszkań w danej kategorii.
Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Szeligi | 7 038 * |
| Osiedle Witosa | 4 925 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
7 038 zł/m² to wyższa z prezentowanych wartości, przypisana do rejonu Szeligi. W rejonie Osiedle Witosa mediana wynosi 4 925 zł/m². Mapa pozwala powiązać poziom cen z położeniem nieruchomości, a następnie porównać lokalizację z potrzebami dotyczącymi dojazdu, usług i codziennego funkcjonowania.

Ceny działek w mieście Gniew
94 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a 623 m² miała typowa sprzedawana parcela. Przy zakupie gruntu stawkę jednostkową należy zestawić z możliwością zabudowy, dostępem do drogi i uzbrojeniem. Te cechy wpływają zarówno na użyteczność działki, jak i późniejsze koszty inwestycji.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 240 000 zł z rynku wtórnego budżet powinien uwzględniać również koszty okołozakupowe. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 4 800 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna to do około 2 128 zł z VAT, przy czym stawki są negocjowalne. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Oddzielną pozycją w budżecie pozostają wydatki na przygotowanie lokalu do zamieszkania.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 3 200 zł/m² w 2019 r. do 5 727 zł/m² w obecnym zestawieniu. Łącznie oznacza to 79%, przy średnim tempie 8,7% rocznie. Wykres pozwala zobaczyć długoterminową zmianę poziomu cen, a nie tylko wynik ostatniej aktualizacji.

Gniew na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
10 076 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa pomorskiego. W mieście Gniew metr kosztuje o 4 349 zł mniej. Porównanie z pobliskimi ośrodkami pokazuje jednak zróżnicowanie regionalnego rynku, a nie jednolity poziom cen.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Gniew | - | 5 727 | - |
| Pelplin | 12 km | 7 916 | +38,2% |
| Tczew | 28 km | 8 473 | +47,9% |
| Łasin | 41 km | 5 064 | -11,6% |
| Pruszcz Gdański | 48 km | 10 729 | +87,3% |
W mieście Pelplin, położonym 12 km dalej, metr kosztował o 2 189 zł, czyli 38,2%, więcej. Z kolei miasto Łasin miało medianę 5 064 zł/m², niższą niż Gniew.
Komentarz analityczny
508 zł/m² i 9,7% odpowiadają na pytanie, o ile wzrosły ceny względem poziomu odniesienia z 2025 r. Obecna dynamika przewyższa średnie tempo 8,7% rocznie z lokalnej historii. Równocześnie różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym wskazuje, że struktura sprzedawanych mieszkań ma znaczenie dla ogólnego poziomu cen.
Na największych rynkach zmiany były mniejsze: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wynosiła 14 444 zł/m², po wzroście o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², po wzroście o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny rynek nie musi zatem podążać w jednakowym tempie za największymi ośrodkami.
3,75% wynosiła stopa referencyjna po decyzji RPP z 9 września 2026 r., bez zmiany wobec poprzedniego poziomu (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu także w mniejszych miastach.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, a oferta mieszkań pozostanie ograniczona, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy się względem popytu, dynamika może osłabnąć. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona: kolejne aktualizacje pokażą, który mechanizm przeważa.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Gniew?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 727 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 726-6 517 zł/m².
Czy ceny mieszkań w mieście Gniew rosną, czy spadają?
W zestawieniu rosną: mediana jest o 508 zł/m², czyli 9,7%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
W prezentowanym zestawieniu wyższa wartość to 7 038 zł/m² w rejonie Szeligi, a niższa to 4 925 zł/m² w rejonie Osiedle Witosa.*
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Gniew?
Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 5 716 zł/m².*
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediana wynosi 7 064 zł/m² wobec 4 881 zł/m², co oznacza 44,7% wyższą stawkę.*
Ile kosztuje działka w mieście Gniew?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 94 zł/m², a typowa parcela miała 623 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 23 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 października 2025 do 30 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (7 transakcji) i wtórny (16); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-30; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Jesienne liście w Tczewie - biblioteka zaprasza dzieci na twórcze popołudnie

Ceny mieszkań w Pelplinie, październik 2026: 7 941 zł/m², wzrost o 30,3%

Ceny mieszkań w Tczewie w październiku 2026: 8 487 zł/m², 14,1% więcej

Ceny mieszkań w Gniewie w październiku 2026: 5 716 zł/m², 9,5% więcej

300 kontroli w powiecie tczewskim. Jeden kierujący miał 0,24 promila

Policjantka na międzynarodowej konferencji w Swarożynie. Rozmawiano o radykalizmie

Ponad 345 metrów nowych chodników w Tczewie. Remonty zakończone

Stare krzesła i tkaniny zamiast śmietnika. W Tczewie rusza warsztat
![[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa A): Sambor Latocha Agropom Tczew – KS Tytani Wejherowo 20:44. Seria gości trwa](/images/mecz/thumbnails/sambor-latocha-agropom-tczew-ks-tytani-wejherowo-10102026-2044.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa A): Sambor Latocha Agropom Tczew – KS Tytani Wejherowo 20:44. Seria gości trwa

Zakaz palenia na placu Hallera? Mieszkańcy mogą wyrazić zdanie

Szkoły w powiecie tczewskim działają normalnie. Służby spotkają się z dyrektorami

Więcej patroli przy pomorskich szkołach. Policja sprawdza sygnały z sieci

Bezpłatne konsultacje dla uczniów i rodziców w dwóch tczewskich szkołach

Wzmożone kontrole przy szkołach w Tczewie. Policja sprawdza sygnały z sieci
Przydatne dane teleadresowe
- Fabryka Sztuk w Tczewie - kontakt, wystawy, warsztaty i Strefa SOWA
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie - kontakt, godziny, zasiłki i wsparcie
- Prokuratura Rejonowa w Tczewie - kontakt, godziny przyjęć, zawiadomienie o przestępstwie
- Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie - zasady przyjęcia, koszty i zakres opieki
- Komisariat Policji w Pelplinie - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
- Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie - kontakt, historia, zabytki
