2023-06-11-100-lat-choru-meskiego-echo-plakat-b1-7071000-mm_2667x2106.png

Chór Męski „Echo” powstał w 1923 roku, więc w tym roku obchodzi 100-lecie swojej działalności.

Z tej okazji razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” zapraszamy na Koncert Jubileuszowy, który odbędzie się 11 czerwca 2023 o godz. 17.00 w Sali widowiskowej CKiS.

W trakcie koncertu na zaproszenie chórzystów gościnnie wystąpią:

  • Łukasz Wroński - tenor, artysta Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, solista Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
  • Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, aktor, instrumentalista, prezenter telewizyjny, dyrygent, solista teatrów operowych, prezes Fundacji Operetka Śląska,
  • Przemysław Radziszewski – tenor,
  • Chór Męski Harmonia z Wejherowa.

 

Chórami dyryguje: Leszek Gołąb, akompaniował będzie Kacper Kłosiński, koncert poprowadzi Krzysztof Pieczewski.

Przed Koncertem Jubileuszowym odbędzie się promocja książki: „Historia Choru Męskiego Echo w Historii  Tczewa  i Pomorza”.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania tak pięknego Jubileuszu.

 

Pozostałe wydarzenia Jubileuszowe:

  • 18 maja g. 17.00 Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej "Chór Męski Echo wczoraj i dziś" oraz mini koncert Chóru, Plac przed dworcem PKP
  • 4 czerwca g. 9.30 Msza św. w intencji chórzystów, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
  • 11 czerwca g. 17.00 Promocja książki pt. 100 LAT CHÓRU MĘSKIEGO „ECHO" w historii Tczewa i Pomorza, Tczew 1923-2023 - przed Koncertem Jubileuszowym
     

 Chór Męski „Echo”

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 

W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

 

Łukasz Wroński

Tenor

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie fortepianu, a ukończył w 2003 roku w klasie trąbki. W 2009 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Leszka Skrla. Ukończył staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Karczykowskiego.

Umiejętności aktorskie szkolił pod kierunkiem znakomitych aktorów: Joanny Bogackiej, Grzegorza Chrapkiewicza oraz Doroty Kolak.

Zdobywca Srebrnej Róży podczas 8 Bitwy Tenorów na Róże. Laureat I Międzynarodowego Konkursu Viva Calisia 2018, V i VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju (2017,2018) oraz VI i VII i VIII Międzynarodowego Konkursu Operetkowo Musicalowego im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Na Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie otrzymał nagrodę specjalną warszawskiego oddziału ZASP, nagrodę wojewody lubelskiego oraz wyróżnienie za wykonanie polskiej arii operowej.

Debiutował w 2009 roku na deskach Opery Bałtyckiej partią Don Curzia w operze Wesele Figara W. A. Mozarta pod dyrekcją Jose Maria Florencio. Z zespołem Opery Bałtyckiej wziął udział w II Konkursie i Festiwalu Operowym pod egidą MEZZO TV w Szeged na Węgrzech, oraz w światowej prapremierze w Paryżu w Sali UNSECO opery Elżbiety Sikory Madamme Curie. Obecnie Artysta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie oraz solista Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Jest zapraszany do udziału w wielu festiwalach i koncertach na terenie Polski.

 

dr Sylwester Targosz-Szalonek

Tenor, aktor, instrumentalista, prezenter telewizyjny, dyrygent, solista teatrów operowych, animator kultury, twórca i dyrektor kilku muzycznych festiwali (m.in. Śląski Festiwal Operetki) prezes Fundacji Operetka Śląska.

Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – kierunku menedżer kultury. Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach wokalnych, m.in.: prof. Heleny Łazarskiej (Austria), Daniela Weeks’a (USA), Kaludi Kaludowa (Bułgaria), Paula Esswooda (Wielka Brytania). Jest absolwentem mistrzowskiej klasy śpiewu prof. Cesare Colona (Niemcy-Berlin).

W latach 2000-2006 zajmował stanowisko chórmistrza w Uniwersytecie Śląskim, gdzie sprawował także opiekę artystyczną i merytoryczną nad Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego. W tym samym czasie sprawował kierownictwo muzyczne Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego Uniwersytetu Śląskiego.

W lachach 2007/2009 był członkiem pierwszej europejskiej międzynarodowej grupy „The 12 Tenors”. Koncertował m. in. w: Argentynie, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, we Włoszech na Sycylii, a także na Wyspie Bali.

W sierpniu 2008 roku otrzymał statuetkę Złoty Słowik Belcanto na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie. Laureat Internationales Festival Junger Opernsanger, gdzie kreował partię Rudolfa w operze Cyganeria G. Pucciniego. 

Współpracował m.in. z Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatrem Wielkim Operą w Poznaniu, Teatro di Verdi, Teatro Massimo Palermo, Orchestra Siciliana we Włoszech, Filharmonią we Frankfurcie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Śląską, Toruńską, Poznańską, Częstochowską et cetera.

Od 2020 zaangażowany w działalność chóru męskiego „Harmonia” z Wejherowa z którym pracuje nad organizacją festiwali muzycznych w północnej części Polski. Od 2021 roku twórca i dyr. artystyczny festiwalu „OpeR Air Festival” w Malborku, przy współpracy Muzeum Zamkowego w Malborku i Miejskiego Centrum Kultury w Malborku. W marcu 2022 nagrał płytę „Sacrum&Profanum” z udziałem Maestro Wiesława Ochmana, gdzie wspólnie z Mistrzem nagrał dwa duety i utwory solowe. Dr Sylwester Targosz-Szalonek w wolnych chwilach komponuje muzykę wokalno-instrumentalną, a obecnie pracuje nad płyta z muzyka autorską.

 

Przemek Radziszewski

Wokalista, śpiewak , tenor.

Jego przygoda z muzyką zaczęła się w wojsku, gdzie spędził ponad 8 lat. Służył w Lotnictwie.  W tym czasie muzyka tak zawładnęła jego sercem, że postanowił rzucić karierę wojskową i całkowicie się jej poświęcić. Kolejne lata obfitowały w szereg przedsięwzięć i programów muzycznych.

Wziął udział w takich formatach telewizyjnych jak: „Śpiewaj i walcz” w TVP 1 . „Must be the music” - gdzie dotarł do ścisłego finału . Jednakże największy sukces osiągnął zajmując drugie miejsce w V edycji „The Voice of Poland”. Mimo ogromnych sukcesów jakie osiągał  w muzyce rozrywkowej w jego duszy zawsze bardzo ważne miejsce zajmowała muzyka klasyczna. Stawiając wszystko na jedną kartę w 2015r. rozpoczął studia na Wydziale Wokalno – Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył w klasie profesora Leszka Skrli.

W dorobku klasycznym ma już wiele wykonań i ról. Można go było zobaczyć między innymi w partii Stefana ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki czy operetkach: w partii Adama tytułowego „Ptasznika z Tyrolu” Carla Zellera,  w roli Edwina w operetce „Księżniczka czardasza” Emmericha Kalmana. W tym Przemka będzie można zobaczyć  na deskach Opery Nova w  Bydgoszczy w roli Hrabiego Daniły Daniłowicza z operetki „Wesoła Wdówka” Franza Lehara oraz w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa wystawianej na trójmiejskich scenach. Z powodzeniem występuje na scenach polskich i światowych wykonując repertuar operowy i operetkowy. Jednakże mając duże doświadczenie sceniczne związane z muzyką rozrywkową, nie stroni również  od tego gatunku muzycznego.

 

Chór Męski „Harmonia” z Wejherowa

Chór powstał w 1920 roku i od tej chwili, z przerwą w okresie II wojny światowej, działa w Wejherowie. Jest ważnym ogniwem życia kulturalnego miasta i Ziemi Wejherowskiej. Występuje na licznych uroczystościach religijnych, patriotycznych, śpiewa w kościołach, na przeglądach chóralnych oraz daje koncerty z okazji uroczystości państwowych. Bierze udział, od 1966 r., w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, którego był jednym ze współorganizatorów. W 1987 r. i 2001 r. “Harmonia” śpiewała podczas mszy świętych odprawianych przez Ojca Świętego w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Państwową Szkoła Muzyczna I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. Pięciokrotnie absolwenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej dyrygowali chórem podczas swoich końcowych egzaminów. Szczególnie miłym akcentem jest coroczny koncert, w okresie Bożego Narodzenia, dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie oraz występy, w tym czasie, w licznych kościołach miasta i okolic. Chór posiada sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Wejherowskiej w dowód uznania dla wkładu w życie kulturalne miasta i regionu. Chór Męski “Harmonia” liczy obecnie ponad 30 śpiewaków. Zespoliła ich wspólna pasja i umiłowanie pieśni. Śpiewają nie dla zaszczytów i korzyści, ale z wewnętrznej potrzeby. Wśród chórzystów są ludzie o różnym wykształceniu i zawodach. Nie szczędzą swojego wolnego czasu i dwa razy w tygodniu spotykają się na próbach śpiewu w Wejherowskim Centrum Kultury, pod którego auspicjami zespół działa. Obecnie kierownikiem artystycznym jest Leszek Gołąb, natomiast prezesem Zarządu Chóru Męskiego “Harmonia” jest Jacek Drewa.

Co, gdzie, kiedy?

  • Jubileusz 100-lecia Chóru Męskiego „Echo” - Koncert Jubileuszowy
  • Co? Koncert
  • Gdzie, kiedy, bilety?
    11.06.2023, 17:00
    Sala widowiskowa CKiS
    Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki dostępne w Kasie CKiS od 23 maja.
    Dodaj do kalendarza Google
  • Informacje, kasa biletowa Pn: NIECZYNNA
    Wt: 12:00 - 18:00
    Śr: 10:00 - 15:00
    Cz: 12:00 - 18:00
    Pt: 10:00 - 15:00
    So, Nd: 1 godzina przed wydarzeniem artystycznym

    Zakup biletów odbywa się przez stronę: ckis.interticket.pl