Jakie książki warto czytać sześciolatkowi?

To, że czytanie rozwija naszą wyobraźnię już od najmłodszych lat, nie ulega wątpliwości. Wiek 6 lat to idealny moment, by zarazić dziecko czytelniczą pasją. Jakie jednak książki wybrać dla naszych podopiecznych, żeby raczej zachęcić je do czytania, niż sprawić, że będą one kojarzyły się im z przykrym szkolnym obowiązkiem?

Czytanie książek - dlaczego jest ważne i jak zachęcić dziecko?

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Prawda jest jednak taka, że to od nas dorosłych, w głównej mierze będzie zależało to, czy nasze dzieci będą chciały w wolnym czasie sięgać po jakąkolwiek literaturę. Z pewnością każdy z nas ma nieprzyjemne wspomnienia z lat szkolnych, kiedy to był przymuszany do czytania nie do końca ciekawych lektur, które zamiast zachęcać nas do spędzania wolnego popołudnia z książką w dłoni, w przeważającej mierze powodowały, że pragnęliśmy ją wręcz natychmiast odłożyć. Prawda jest jednak taka, że trafiając na odpowiadającą nam pozycję, wielu z nas jest w stanie zapomnieć o całym świecie, przenieść w świat wykreowany przez autora, a często nawet rzec, że czytanie jest lepszą opcją niż obejrzenie filmu.

Jak zatem zachęcić nasze dzieci do czytania? Odpowiedź jest tutaj prosta - przykładem. Jeżeli będzie ono widziało, że jest to jeden z naszych ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, na pewno będzie ono chciało przekonać się na własnej skórze, o czym w ogóle mowa i czy rzeczywiście jest ono czymś dla nich.

Najciekawsze książki dla 6-letnich dzieci

Niejednokrotnie organizowane były kampanie, w których zachęcało się do regularnego czytania naszym dzieciom. Żeby jednak móc przyłączyć się do tego typu inicjatyw, warto byłoby wiedzieć, po jaką książkę dokładnie sięgnąć. Należy też tutaj mieć na uwadze fakt, że każde dziecko będzie lubiło co innego oraz też to, że każde z nich w innym tempie się rozwija i tym samym w innym czasie może mieć ochotę na zaznajomienie się z danym tytułem.

Na szczęście, w sklepach mamy naprawdę szeroki wybór książek dla 6-latka - od wieloletnich klasyków, po te najnowocześniejsze pozycje. Z pewnością, warto tutaj zwrócić uwagę na, dającego do myślenia i uwrażliwiającego "Małego Księcia" (autor Antoine de Saint-Exupéry), zabawnego i humorystycznego Mikołajka ("Nowe przygody Mikołajka", autor Rene Gościnny i Jean-Jacques Sempe) czy też z tych nowszych propozycji "Szkołę Trzęsiportków" Pameli Butchart.

Każda z tych propozycji wprowadzi najmłodszych w świat literatury oraz być może sprawi, że książki będą już im towarzyszyły na każdym etapie życia.