Jak malować ściany, aby uniknąć smug?

Nieestetyczne smugi i zacieki na ścianach to efekt, którego chcielibyśmy za wszelką cenę uniknąć. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami!

Ściany i sufit bez smug – o czym należy pamiętać?

Malowanie ścian to z pozoru błaha czynność, która potrafi jednak przysporzyć niepotrzebnych frustracji. Warto skorzystać z poniższych porad, aby się przed nimi uchronić:

  • Zadbaj o odpowiednie przygotowanie ściany. Powinna być ona wyrównana, sucha i czysta. Wszelkie nierówności, czy zabrudzenia będą uwypuklone po pokryciu ich warstwą farby. Kolejnym krokiem jest gruntowanie. Wykonujemy je wówczas gdy zamierzamy malować nową, otynkowaną ścianę lub taką, która została wcześniej pokryta kiepskiej jakości farbą. Produkt musi być odpowiednio dobrany do typu podłoża.
  • Optymalna temperatura otoczenia – to ta wskazująca ok. 15 - 23°C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%. Nie zaleca się malowania ścian w przeciągu.
  • Używaj odpowiednich narzędzi. Włosie wałka powinno być dostosowane do rodzaju wybranej farby. Dla przykładu farba ceramiczna powinna być nakładana przy użyciu wałka z runa naturalnego lub wałka sznurkowego o dł. włosia 10-18 mm. Farba lateksowa najlepiej wygląda nałożona wałkiem z mikrofibry lub welurowym o dł. włosia 13-16 mm. Trudno dostępne miejsca najlepiej pokryć przy użyciu pędzla.
  • Zwróć uwagę na zalecenia producenta  mogą się one różnić nawet w obrębie tych samych kategorii produktów.
  • Nakładaj farbę cienką warstwą. Farba powinna być równomiernie rozłożona na wałku, a jej nadmiar dokładnie odciśnięty. Malowanie wykonujemy od góry do dołu, nie używając zbyt dużej siły. Mocne dociskanie wałka sprzyja powstawaniu smug. Malowanie należy zawsze rozpoczynać od pokrycia sufitu.
  • Zastosuj metodę „mokro na mokro” – polega na niedopuszczeniu do wyschnięcia podłoża po pierwszej aplikacji. Dzięki temu uzyskasz jednolity efekt końcowy, bez widocznych śladów „przejść” wałka.

Malowanie ścian bez smug – jaką farbę wybrać?

Jaka farba zagwarantuje nam gładką, jednolitą powierzchnię bez smug? Najbardziej popularne są farby lateksowe oraz ceramiczne. Czym się od siebie różnią i którą z nich wybrać?

Farba lateksowa to rodzaj emalii akrylowej, zawierającej dużą ilość żywicy. Cechuje się świetnym kryciem i dużą odpornością na ścieranie i zmywanie. Jest rozcieńczalna wodą, toteż najlepiej nakładać ją pędzlami ze sztucznym włosiem. Nie wchłaniają one wody, co pozwala na lepsze rozprowadzenie preparatu i uniknięcie nieestetycznych śladów. Farby lateksowe świetnie sprawdzą się na wszelkich rodzajach powierzchni, od płyt gipsowo-kartonowych, przez gładzie i tynki gipsowe, po beton, czy cegłę.

Farba ceramiczna to połączenie żywic, pigmentów oraz jak wskazuje nazwa, wypełniaczy ceramicznych. Dzięki połączeniu tych komponentów uzyskano farbę nie tylko łatwo zmywalną, ale również odporną na uszkodzenia mechaniczne. Powłoka uzyskana przy użyciu farb ceramicznych posiada właściwości antystatyczne, odpychające tłuszcz, kurz, czy inne zanieczyszczenia. Farby ceramiczne wyróżnia matowe wykończenie, na którym ewentualne drobne smugi są mniej widoczne.

Niezależnie od tego, jaką farbę wybierzemy, największą uwagę powinniśmy skupić na położeniu ostatniej warstwy. Należy to zrobić jak najbardziej precyzyjnie i po zakończeniu malowania nie dokonywać poprawek.

Co zrobić, kiedy smugi już powstały?

Czasem, pomimo wysiłku, nie uda nam się uzyskać estetycznej powłoki bez zacieków. Co wówczas? Najlepszym rozwiązaniem będzie wyrównanie powierzchni papierem ściernym o granulacji P120, odpylenie jej i ponowne naniesienie farby. Można również zastosować masę szpachlową, która skutecznie ujednolici powierzchnię. Wtedy pozostaje już tylko skorzystać z naszych wskazówek i cieszyć się widokiem idealnie gładkiej ściany.