Jak poprawić wentylację w domu?

Skuteczna wentylacja w domu przekłada się na samopoczucie i większy komfort życia. Izolacja termiczna budynku obniża jednak naturalną wymianę gazów. Co zrobić, aby ją przywrócić i cieszyć się świeżym powietrzem? Sprawdź, z jakich nowoczesnych rozwiązań możesz skorzystać.

Co wpływa na powietrze w domu?

W dobrze ocieplonych budynkach powietrze zewnętrzne nie jest doprowadzane przez nieszczelności, ponieważ są one pokryte nieprzepuszczalną powłoką. Eliminuje się w ten sposób straty ciepła, ale jednocześnie utrudnia wymianę gazów. Do poprawy sytuacji nie wystarczy częste otwieranie okien. Powietrze, które wpływa bezpośrednio do wnętrza, może bowiem nieść ze sobą kurz, pył i zanieczyszczenia. Jest to też kłopotliwe w okresie zimowym, kiedy wietrzenie obniża temperaturę w pomieszczeniu.

Dlaczego świeże powietrze jest potrzebne w domu? W wyniku oddychania uwalnia się dwutlenek węgla, a obniża zawartość tlenu. Domowy klimat jest też przesiąknięty m.in. zapachami, parą wodną oraz ciepłem, które powstają podczas gotowania, kąpieli i sprzątania. Wszystko to wpływa na domowy klimat. Złe proporcje gazów oraz duszne, pełne zanieczyszczeń powietrze przekłada się z kolei na zdrowie wszystkich mieszkańców.

Świeże powietrze dzięki wentylacji z rekuperacją

Konieczność doprowadzenia świeżego powietrza nie jest oczywiście powodem, dla którego należy zrezygnować z izolacji termicznej budynku. Jeśli chcesz poprawić wentylację, możesz skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Na czym to polega? Wentylacja z rekuperacją nie tylko wymienia powietrze, ale także (dzięki wymiennikowi ciepła) przekazuje temperaturę. Dzięki temu podnosi temperaturę świeżego powietrza zimą, a obniża latem.

System wentylacji z odzyskiem ciepła może być wyposażony w różnego rodzaju filtry, które dbają o jakość powietrza, wyłapując zanieczyszczenia i alergeny. Zapewniają również optymalną wilgotność, chroniąc przed rozwojem pleśni. Wentylacja z rekuperacją gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza i redukuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki niej nie musisz już otwierać okien, blokując w ten sposób dostęp do wnętrza dla owadów.

Jak wybrać wentylację z rekuperacją do domu?

Zastanawiasz się nad tym, czy zdecydować się na wentylację z rekuperacją? Zanim podejmiesz decyzję, warto sprawdzić, jakie rozwiązania masz do wyboru. Ważne jest, aby urządzenie charakteryzowało się cichą pracą oraz łatwą obsługą, a także było przy tym bezproblemowe w czyszczeniu i konserwacji. Podstawową sprawą jest również typ systemu (centralny lub decentralny) dopasowany do rodzaju budynku, w jakim ma się znaleźć (nowo powstający czy modernizowany). Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

System centralny i decentralny

Rekuperacja centralna to system wentylacji z odzyskiem ciepła, w którym centrala wentylacyjna zapewnia wymianę powietrza w całym budynku. Powietrze jest wtedy rozprowadzane i wymieniane za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych. W zależności od potrzeb umieszcza się je w ścianach, podwieszanym suficie lub podłodze. Jakie są zalety centralnego systemu wentylacji? Przede wszystkim równomierny komfort w całej przestrzeni mieszkalnej.

Co z wentylacją decentralną? W tym przypadku jednostka wentylująca jest umieszczana w ścianie zewnętrznej określonego pomieszczenia. Dlatego będzie wentylować tylko jedno wnętrze. Plusy tego rozwiązania to mniej skomplikowany montaż, który nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu.

System do nowego lub modernizowanego budynku

Rodzaj systemu wentylacyjnego powinien być uzależniony od typu budynku. Nowo powstające domy mogą skorzystać z innych rozwiązań niż już użytkowane. Jak to wygląda w praktyce?

  • klimatyzację centralną warto zaplanować na etapie wykonywania projektu domu (ułatwi to montaż kanałów wentylacyjnych),
  • klimatyzacja decentralna to dobry pomysł na modernizację budynku (nie wymaga rozprowadzania kanałów).

Zadbaj o dobry klimat w pomieszczeniach dzięki wentylacji!

Wentylacja z odzyskiem ciepła to doskonały sposób na zawsze świeże i czyste powietrze w domu lub mieszkaniu. Co jednak zrobić, aby była przy okazji wydajna, energooszczędna i idealnie dopasowana do Twoich potrzeb? Postaw na renomowaną markę, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Wentylacja z rekuperacją od Stiebel Eltron to nowoczesne systemy centralne i decentralne, wysokiej jakości filtry oraz prosta obsługa. Przekonaj się o tym i popraw klimat w swoim domu!