In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie zaprasza na muzyczne święto

Już 23 sierpnia Tczew stanie się muzyczną stolicą pamięci o Grzegorzu Ciechowskim. In Memoriam Festiwal, który od ponad dwóch dekad przyciąga fanów z całej Polski i zagranicy, zapowiada dzień pełen wyjątkowych wydarzeń – od wystawy po koncert finałowy XIX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego.
- Tczew żyje muzyką Grzegorza Ciechowskiego – poznaj program festiwalu
- Zanurz się w klimacie PRL-u i muzycznych emocjach w Tczewie
- Tczew wspiera kulturę – kto stoi za organizacją i finansowaniem festiwalu?
Tczew żyje muzyką Grzegorza Ciechowskiego – poznaj program festiwalu
In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego to już tradycja w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Od 2002 roku wydarzenie nie tylko upamiętnia twórczość lidera Republiki, ale także integruje miłośników jego muzyki z całej Polski i zza granicy. W tym roku świętowanie odbędzie się w sobotę, 23 sierpnia.
W ramach festiwalu od 2006 roku organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego artyści prezentują własne interpretacje utworów artysty. To właśnie dzięki temu konkursowi wiele piosenek z repertuaru Ciechowskiego na stałe trafia do programów wykonawców.
Festiwalowe sceny rozbrzmiewają różnorodnymi gatunkami – od alternatywnego rocka, metalu i hip hopu, przez jazz, blues i muzykę klasyczną, aż po chóry oraz DJ-ów grających IDM, house i techno. Ulice i parki tętnią życiem dzięki happeningom, czytaniu poezji, paradom rowerzystów i motocyklistów oraz spacerom ze zwierzętami. Wszystko to odbywa się w biało-czarnych barwach Republiki, które skutecznie przywołują niepowtarzalny klimat twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Zanurz się w klimacie PRL-u i muzycznych emocjach w Tczewie
23 sierpnia od godziny 10:00 do 18:00 Fabryka Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 zaprasza na specjalną wystawę „Czasy Grzegorza Ciechowskiego” – remiks ekspozycji „PRL na co dzień…”. Zwiedzający będą mogli poczuć atmosferę tamtych lat poprzez seans w kultowym kinie „Wisła”, smakować wodę z saturatora czy uczestniczyć w pokazie mody z lat 80. Nie zabraknie też interaktywnych atrakcji, jak produkcja ołówka z napisem „Obywatel G.C.” oraz spotkania w przestrzeni nazwanej „naszym M.”
Wśród setek eksponatów szczególne miejsce zajmują przedmioty związane bezpośrednio z Grzegorzem Ciechowskim: książki, które czytał, zdjęcia z dzieciństwa, winylowe płyty Republiki oraz radioodbiornik, z którego po naciśnięciu magicznego przycisku rozbrzmiewa utwór „Telefony”.
Wieczorem o godzinie 18:00 scena Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Stefana Wyszyńskiego 10 rozbłyśnie podczas koncertu finałowego XIX Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego.
Przez lata na scenach festiwalu wystąpiło ponad 500 artystów, a w konkursie finałowym zaprezentowało się około 200 solistów i zespołów. Wśród nich znaleźli się znani wykonawcy tacy jak Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Ralph Kaminski, KAYAH czy Natalia Przybysz. Na festiwalu gościli także Paulina Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Maciej Maleńczuk oraz wielu innych wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej.
Organizacja wydarzenia angażuje ponad sto osób wolontariatu oraz lokalne instytucje kulturalne. W przygotowaniach aktywnie uczestniczą muzycy związani z postacią Grzegorza Ciechowskiego – między innymi perkusista Republiki Sławomir Ciesielski oraz Adam Wendt.
Tczew wspiera kulturę – kto stoi za organizacją i finansowaniem festiwalu?
Od początku istnienia In Memoriam Festiwal wspierany jest przez Samorząd Tczewa. To właśnie Gmina Miejska Tczew jest głównym sponsorem wydarzenia poprzez środki przeznaczone na realizację zadania publicznego pod nazwą „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Bez tych funduszy organizacja imprezy byłaby niemożliwa.
Dodatkowo wsparcie finansowe zapewniają firmy i instytucje takie jak ZWiK Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, ZUOS Tczew, Apator-Metrix, Przychodnia Rogowscy oraz Flex Poland.
Współpracę przy organizacji festiwalu prowadzą Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa” oraz Hotel „Carina”.
O medialne relacje dbają lokalne i regionalne stacje radiowe oraz telewizyjne: Radio Gdańsk, Radio Tczew, Radio Malbork, TV Tetka i TV Malbork. Informacje o wydarzeniu pojawią się również na portalach internetowych takich jak TCZ.PL czy Panorama Miasta oraz w prasie lokalnej – Dzienniku Bałtyckim, Kurierze Tczewskim czy Gazecie Tczewskiej.
„Bez środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. ‘Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego’ organizacja Festiwalu byłaby niemożliwa.”
Jeśli chcesz poczuć ducha legendy polskiej muzyki i spędzić dzień pełen inspirujących doznań artystycznych – koniecznie odwiedź Tczew 23 sierpnia!
Na podst. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Ostatnie Artykuły

Groźby w sieci i pobicie nastolatki - 17-latka usłyszała zarzuty w powiecie tczewskim

W Tczewie przyszli rowerzyści najpierw zdali test z przepisów

Rowerowy start lata pod Tczewem. Fabryka Sztuk szykuje rajd

40-latek wpadł z amfetaminą i marihuaną - grozi mu do 12 lat

W Subkowach policjantka dała dzieciom lekcję, która może uratować wakacje

Bibliotekarz w sieci pokazuje, jak biblioteka łapie kontakt z czytelnikami

W Tczewie wracają do referendum 1946 roku i jego mniej znanych kulis

W Lipiej Górze wraca święto kociewskiej gwary i śmiechu

Pomorze ma już ustawę metropolitalną. Teraz wszystko zależy od podpisu prezydenta

W Tczewie mundurowi ruszyli po puchar. Na łowisku padł mocny wynik

Policjanci z Tczewa zaskoczyli dzieci w Miłobądzu policyjnym stoiskiem

Bajkowa Biblioteka wyjdzie w park. Tczew szykuje rodzinne czytanie

Seniorzy w Tczewie mają letni plan. W programie joga, taniec i karaoke

Tata też czyta w Tczewie - biblioteka zamienia książki w rodzinną przygodę
Przydatne dane teleadresowe
- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewie - kontakt, cennik, dostępność
- Centrum Kształcenia Zawodowego w Tczewie - kontakt, wsparcie psychologiczne i dostępność
- Urząd Miasta i Gminy Pelplin - kontakt, godziny, budynki i e-usługi
- Nadzór Wodny w Tczewie - kontakt, godziny, pozwolenia wodno-prawne
- Dom Pomocy Społecznej w Stanisławiu - kontakt, przyjęcie, opłaty
- Parafia św. Józefa w Tczewie - kontakt i lokalizacja
