Tczewska biblioteka świętuje 80 lat z lokalnym znakiem i świeżą kreską

Tczewska biblioteka świętuje 80 lat z lokalnym znakiem i świeżą kreską

FOT. MBP Tczew

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie wchodzi w jubileusz z pomysłem, który od razu zdradza, że to nie będą grzeczne urodziny przy torcie. Zamiast gotowego szablonu pojawił się własny wizualny język - nowoczesny, wyrazisty i mocno osadzony w Tczewie. Za kreskę odpowiada Karol Banach, ilustrator mieszkający w mieście, który zna je nie z pocztówek, tylko z codzienności. 📚🎨

  • 80-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dostało twarz z lokalnym adresem
  • Exlibris i drobne detale mają pracować w bibliotece na co dzień

80-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie dostało twarz z lokalnym adresem

Pomysł na jubileusz wyszedł od dyrektora placówki, Damiana Domańskiego, który od początku chciał, by cała oprawa miała własny charakter. Nie chodziło wyłącznie o estetykę, ale o znak rozpoznawczy, który spina historię biblioteki z miejskim tu i teraz.

  • Zależało mi, żeby jubileusz miał własny język wizualny. Taki, który będzie czytelny, odważny i jednocześnie wierny Tczewowi. Chcieliśmy pokazać, że biblioteka potrafi świętować w sposób współczesny, ale z szacunkiem do historii miejsca.
  • Dlatego od początku wiedziałem, że powinniśmy pracować z artystą stąd, kimś, kto zna miasto z codzienności, a nie z wyłącznie z social mediów - mówi Damian Domański.

Wybór padł na Karola Banacha - ilustratora, którego prace łatwo rozpoznać po fantazyjnych postaciach, mocnych wzorach i organicznych kształtach. To on przygotował jubileuszowe logo i zestaw grafik, które nie udają muzealnej powagi, tylko żyją współczesnym rytmem. W projekcie znalazły się też kolory nawiązujące do bibliotecznego języka wizualnego oraz motywy, które Banach lubi najbardziej.

  • Bardzo cenię sobie takie współprace, w których klient ufa moim zdolnościom i doświadczeniu. Wtedy wychodzą najlepsze rysunki. Projekt logotypu na 80-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie obejmował też stworzenie kilku grafik towarzyszących. Pamiętając o tradycjach miasta, wyrysowałem kompozycje w kolorystyce, które nawiązują do języka wizualnego biblioteki. W grafikach zrealizowanych pod wytycznymi klienta zawarłem również swoje ulubione motywy rysunkowe, aby całość była czymś wyjątkowym.

Exlibris i drobne detale mają pracować w bibliotece na co dzień

Z jubileuszowej oprawy powstał cały pakiet rzeczy, które mieszkańcy mogą zobaczyć nie tylko na plakatach. Jest nowe logo, exlibris, zakładki, notesy i ołówki. W ilustracjach pojawiają się mosty, wiatrak, charakterystyczna architektura Tczewa, biblioteczne symbole i nawiązania do miejskiej tożsamości. 🏛️

Szczególnie ciekawie wygląda motyw z legendy o Jasnej i Dersławie, który trafił na jedną z zakładek. To czytelny ukłon w stronę Romana Landowskiego - regionalisty, pisarza i byłego dyrektora biblioteki. W tle wybrzmiewa też 40-lecie Kociewskiego Magazynu Regionalnego, pisma współtworzonego przez Landowskiego, co dodaje całej opowieści mocnego regionalnego kontekstu.

Nowy exlibris ma z kolei wejść do codziennego obiegu. Będzie trafiał do książek, audiobooków, płyt winylowych i gier planszowych, które od tego roku zasilą zbiory sieci bibliotek w Tczewie. To ważny detal - taki znak nie kończy życia po jubileuszu, tylko zostaje z czytelnikami na lata.

  • Chciałem, żeby exlibris był czymś, co od razu przyciąga wzrok, ale jednocześnie nie gubi bibliotecznej tożsamości. To ma być znak, który będzie żył z naszymi zbiorami i będzie rozpoznawalny przez lata - podkreśla Damian Domański.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, działająca od 1946 roku, świętuje więc nie tylko 80. rocznicę. Pokazuje też, że lokalna kultura potrafi mówić współczesnym językiem, nie tracąc przy tym pamięci o własnych korzeniach. I właśnie w tym tkwi siła tego jubileuszu - w połączeniu miejskiej historii, sztuki i codziennego kontaktu z książką. 📖

na podstawie: MBP Tczew.