Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tczewa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dysku twardego do komputera?

Standardowe dyski twarde HDD to wciąż popularny produkt w wielu sklepach internetowych, w tym w sklepie ole ole. Świetnie sprawdzają się do przechowywania dużej ilości danych i są znacznie tańsze od dysków SSD. Pełną ofertę dysków wewnętrznych można znaleźć pod adresem https://www.oleole.pl/dyski-twarde-wewnetrzne.bhtml. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu?

Pojemność dysku

Niewątpliwie pierwszą kwestią do rozważenia jest pojemność dysku. Tutaj kwestia jest bardzo indywidualna i w pełni powinna podążać za naszymi potrzebami. Dysk o dużej pojemności to możliwość przechowywania dużej ilości danych takich jak zdjęcia, filmy o wysokiej jakości i gry. Należy jednak pamiętać, że dyski HDD wewnętrzne nie są tak szybkie jak nowocześniejsze dyski SSD, dlatego tego typu dysk lepiej użytkować jako dodatkowy, gdzie głównym dyskiem na system operacyjny powinien być właśnie dysk SSD.

Prędkość obrotowa

Popularne są dyski o prędkości 7200 obrotów na minutę. Jest to bardzo dobra szybkość, która gwarantuje wysoką wydajność dysku, ale należy pamiętać, że im większa prędkość obrotowa tym dysk może okazać się głośniejszy. W ofercie sklepów znajdziemy dyski również o prędkości 5400 i 5900 obrotów. Różnica prędkości dysku nie jest bardzo zauważalna jeśli dysk wykorzystujemy głównie do przechowywania danych.

Pamięć podręczna dysku

Pamięć podręczna dysku, czyli tak zwane „cache” to nic innego jak specjalna ilość szybkiej pamięci, która przyspiesza pracę nad często otwieranymi plikami lub programami. Dysk zamiast wyszukiwać dane z dysku fizycznego uzyskuje dostęp do swojej własnej pamięci podręcznej, gdzie istnieje duża szansa, że tam właśnie znajduje się plik, który już wcześniej otworzyliśmy, a tym samym uzyskujemy natychmiastowo do niego dostęp. Oczywiście ta pamięć ma znaczne ograniczenia. Obecnie standardem jest wielkość 64 MB lub 128 MB w droższych modelach dysków. Można spotkać się także z mniejszymi wartościami pamięci podręcznej typu 32 MB lub nawet 16 MB. Warto upewnić się, że nasz dysk twardy posiada minimum 64 MB, co gwarantuje bardzo dobrą wydajność.

Wielkość dysku twardego

Dyski twarde znajdziemy w standardowych rozmiarach 3,5 cala. Są to dyski przeznaczone do komputerów stacjonarnych i swoim rozmiarem pozwalają idealnie wkomponować się w wolną wnękę w obudowie komputera. W ofertach sklepów znajdziemy także mniejsze dyski 2,5 cala, które są przeznaczone do małych komputerów lub do laptopów. Kupując więc dysk twardy warto upewnić się, że będzie on odpowiednich rozmiarów, aby pasować do komputera lub do laptopa, według naszych wymagań.