Czym kierować się przy wyborze taniego smartfona?

Obecnie większość ludzi korzysta na co dzień ze smartfonu, czyli urządzenia multimedialnego służącego nie tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania SMS-ów, ale również do surfowania po sieci, oglądania materiałów wideo czy robienia zdjęć. W przypadku ograniczonych możliwości finansowych zalecane jest nabycie modelu niskobudżetowego. Jego znalezienie z pewnością ułatwi nam profesjonalny ranking smartfonów do 500 złotych.

Wystarczająco szybki procesor to podstawa

Tani smartfon stanowi doskonały wybór zarówno dla osób niemajętnych i oszczędnych, jak i dla dzieci, studentów oraz seniorów. Powinien oferować satysfakcjonującą funkcjonalność i jednocześnie przyzwoity design. Przy zakupie konkretnego modelu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na procesor, ponieważ odpowiada on bezpośrednio za szybkość działania całego systemu i poszczególnych aplikacji. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdzi się cztero- albo ośmiordzeniowa jednostka o taktowaniu co najmniej 1600 MHz, która gwarantuje sporą moc obliczeniową (np. MediaTek Helio G25, Snapdragon 460, Unisoc SC9863A). Dzięki niej swobodnie pogramy w proste gry, obejrzymy ulubiony serial i skorzystamy z popularnych mediów społecznościowych. Idealne uzupełnienie procesora to pamięć RAM 4 GB, pracująca w oparciu o intuicyjny, pozbawiony uciążliwych błędów system Android 11.

Bez dobrej baterii i czytelnego ekranu ani rusz

Smartfon z niskiej półki cenowej musi koniecznie charakteryzować się długim czasem działania na jednym ładowaniu, tak aby nie trzeba go było podpinać do gniazdka elektrycznego częściej niż raz na dobę. Dlatego wymagana jest obecność wśród podzespołów baterii litowo-jonowej o pojemności wynoszącej między 4000 a 5000 mAh. Tego typu ogniwo pozwoli obsługiwać urządzenie przez dwa, a nawet trzy pełne dni. Zweryfikujmy również zamontowany ekran, którego zadanie polega na prezentowaniu wszelkich treści, obrazów i animacji. Powinien on posiadać przekątną minimum 5,5 cala i matrycę IPS o rozdzielczości HD+ (ewentualnie Full HD). Wymienione parametry zapewniają bowiem dużą powierzchnię roboczą, niezłe odwzorowanie barw, dostatecznie wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia, co uprzyjemnia konsumowanie multimediów oraz czytanie tekstów. Jeżeli chcemy nabyć tani telefon z wytrzymałym akumulatorem i porządnym wyświetlaczem, to zajrzyjmy na internetowy ranking smartfonów do 500 złotych.

Lista przydanych funkcji

Wybierając budżetowy smartfon, należy pamiętać o rzuceniu okiem na specyfikację zastosowanych aparatów fotograficznych. W przypadku głównego (tylnego) wskazana jest rozdzielczość na poziomie od 8 do 16 megapikseli, natomiast w przypadku przedniego (do selfie) - w granicach 2-5 Mpix. Takie obiektywy umożliwią robienie zdjęć i filmów odznaczających się zupełnie przyzwoitą jakością obrazu. Kolejna niezwykle istotna kwestia to obsługa łączności bezprzewodowej WiFi i Bluetooth, pozwalająca na szybkie łączenie z siecią i bezproblemowe przesyłanie plików pomiędzy telefonem a innymi urządzeniami. Ważną rolę odgrywa też ilość dostępnych funkcji wpływających na komfort codziennej eksploatacji. Do najbardziej pożądanych zaliczamy czytnik kart pamięci, technologię płatności zbliżeniowych, wbudowaną latarkę i opcję odblokowywania sprzętu odciskiem palca.