Jak wybrać idealne mieszkanie w Trójmieście

Wybór własnego mieszkania to niezwykle odpowiedzialna decyzja, a ilość ofert, jakie dzisiaj ma dla nabywcy rynek pierwotny Gdańska i Gdyni, czasem zamienia to przedsięwzięcie na prawdziwe wyzwanie.

Dzisiaj przedstawiamy kompleksowy digest dla osób, które rozglądają się za nieruchomościami od dewelopera w Trójmieście.

Wiele ofert – którą wybrać?

Bogactwo wyboru na rynku pierwotnym Trójmiasta naprawdę zdumiewa – obecnie na terenie Aglomeracji działa ponad 70 firm deweloperskich, a liczba oddawanych do użytku osiedli rośnie z roku na rok.

Jaki typ nieruchomości wybrać, by nie przepłacać i zapewnić sobie wysoki komfort życia?

Po pierwsze, zwróć uwagę na nowoczesne wielorodzinne osiedla ze średniej półki cenowej. To nie są nudne blokowiska, a naprawdę przyjazna przestrzeń do zamieszkania. W większości z nich zaprojektowano lokale handlowo-usługowe, liczne strefy wypoczynku na świeżym powietrzu, czasem nawet prywatne parki, jak w przypadku osiedla Park Południe dewelopera Robyg.

Po drugie, na terenie Gdańska i Gdyni, a zwłaszcza w ich najbardziej zielonych i kameralnych dzielnicach, obecnie buduje się dużo domów jednorodzinnych. Właśnie domki w zabudowie szeregowej i bliźniaczej to najtańsza opcja – ceny za metr kwadratowy w jednorodzinnej inwestycji potrafią być nawet kilkakrotnie niższe, niż średnia stawka rynkowa. Jeśli masz samochód albo nie potrzebujesz codziennie dojeżdżać do pracy, możesz rozważyć nawet przedmieścia – tam ceny są jeszcze niższe. Zdarzają się też ciekawe inwestycje łączone – takie jak Osiedle Wróbla Staw, w których kupisz mieszkanie w kameralnym budynku wielorodzinnym lub dom w segmencie bliźniaczym czy szeregowym.

Za ile kupisz nowe mieszkanie w Gdańsku i Gdyni?

Według danych statystycznych, średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym Gdańska sięgnęła już prawie 10 500 złotych. Szacowany wzrost w porównaniu do zeszłego roku wyniósł prawie 6 procent, i jest zjawiskiem tendencyjnym.

Nie mniej jednak, w ofercie deweloperskiej wciąż można znaleźć całkiem przystępne opcje – przykładowo, ceny nowych domów w Gdańsku zaczynają się już od około 5300 złotych za metr kwadratowy, a w Gdyni – od 4000 złotych.

Przyzwoite mieszkanie da się kupić w cenie między 7000 a 9000 złotych za metr kwadratowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szybciej i trafniej wybierzesz nowe mieszkanie w Trójmieście.

  • Postaw na dobrą lokalizację. Niekoniecznie w pobliżu centrum – lecz taką, która będzie spełniała wszystkie Twoje bieżące potrzeby. Zbadaj okolicę, upewnij się, że w sąsiedztwie są wszystkie niezbędne obiekty infrastruktury i przystanki komunikacji miejskiej. A najlepiej odwiedź dzielnicę, w jakiej planujesz kupować lokum.
  • Sprawdź dewelopera. Rzetelność firmy deweloperskiej jest jednym z czynników gwarantujących bezproblemowy proces zakupu mieszkania i wysoką jakość jego wykonania.
  • Przekonaj się, że osiedle ma pozwolenie na budowę, a dane w księgach wieczystych się zgadzają. Zajrzyj do dziennika budowy oraz prospektu informacyjnego dostarczanego z umową deweloperską.