Kask obowiązkowy dla dzieci. Policja w Tczewie rozpoczyna kontrole

FOT. Policja Tczew
Od 3 czerwca 2026 roku każdy rowerzysta i użytkownik hulajnogi elektrycznej poniżej 16. roku życia musi mieć na głowie kask ochronny. Nowe przepisy obowiązują również rodziców przewożących maluchy w fotelikach i przyczepkach.
Tczewscy policjanci przystąpili do egzekwowania przepisów, które weszły w życie w środę. Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązek noszenia kasku dotyczy nie tylko samodzielnie jeżdżących dzieci, ale także tych najmłodszych – do 7. roku życia – przewożonych w dodatkowych siodełkach, przyczepkach i wózkach rowerowych. Wyjątek stanowią jedynie konstrukcje wyposażone w pasy bezpieczeństwa uniemożliwiające założenie kasku.
Komenda Powiatowa Policji w Tczewie podkreśla, że zmiany mają charakter przede wszystkim prewencyjny. Funkcjonariusze apelują do rodziców i opiekunów, by sami dawali przykład dzieciom i konsekwentnie egzekwowali nowe zasady. Jak podaje Policja, “kask ochronny to jedno z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych zabezpieczeń, które może znacząco ograniczyć skutki ewentualnych upadków lub zdarzeń drogowych”.
Młodzi uczestnicy ruchu ze względu na mniejsze doświadczenie i większą podatność na urazy stanowią szczególną grupę ryzyka. Odpowiednio dobrany i prawidłowo zapięty kask realnie zwiększa ochronę głowy – w wielu sytuacjach może uratować zdrowie lub życie.
Nowe przepisy mają też wymiar edukacyjny. Mają utrwalić wśród najmłodszych nawyk zakładania kasku przed każdą jazdą. Policjanci zapowiadają kontrole, choć w pierwszej fazie nacisk będzie kładziony na informowanie i pouczanie.
Warto zauważyć, że Tczew z dużą liczbą ścieżek rowerowych i aktywnych rodzin z dziećmi jest miastem, gdzie nowe przepisy dotkną znacznej części mieszkańców. Pytanie, jak szybko przyzwyczajenie do kasków wejdzie w krew – i czy rodzice sami zaczną je nosić, nie czekając na przymus prawny.
na podstawie: KPP w Tczewie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Tczew). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Malowane słońcem. Dzieci pokazały Tczew oczami najmłodszych

Pchli Targ zamknie Plac Hallera. Sprawdź, gdzie nie zaparkujesz

Ambasador Kociewia 2026 – kto zostanie nowym twarzą regionu?

Kask obowiązkowy dla dzieci. Policja w Tczewie rozpoczyna kontrole

Wnuczek" z Tczewa zamiast gotówki zobaczył kajdanki - nowa fala oszustw na zdalny pulpit

Zakaz dla ciężarówek i policyjne lasery na drogach w długi weekend

Trzeci sprawca rozboju wpadł w ręce drogówki. Wszyscy aresztowani

Bazgrołki przenoszą się na jesień - psychodeliczna uczta z Trójmiasta zawita do Tczewa później

Apteczki w samochodach nieobowiązkowe. Ministerstwo dementuje fałszywe informacje

Kiepuriada na wynos – kiedy operetka wychodzi do ludzi, a nie czeka w fotelu

Darmowe badania i szczepienia dla mieszkańców powiatu tczewskiego. Sprawdź, czy możesz skorzystać

Tczew walczy o koronę Rowerowej Stolicy Polski. Każdy przejechany kilometr ma znaczenie

Gala Operetki na Placu Hallera - kiedy melodia zabrzmi w tczewskim powietrzu

Tczew z rządowym wsparciem na potańcówki dla seniorów. Cztery imprezy w różnych dzielnicach
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego w Tczewie - kontakt, godziny, rejestracja urodzeń, odpisy aktów
- Urząd Gminy w Subkowach - kontakt, godziny, deklaracje śmieciowe
- Urząd Gminy Morzeszczyn - kontakt, godziny i dojazd
- Parafia św. Józefa w Tczewie - kontakt i lokalizacja
- Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie - kontakt, rejestracja, wsparcie dla pracodawców
- Urząd Skarbowy w Tczewie - kontakt, godziny, sprawy podatkowe i gminy

