Ceny mieszkań w mieście Gniew: 5 789 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w mieście Gniew - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w mieście Gniew wyniosła 5 789 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 570 zł/m², czyli 10,9%, więcej niż średnia z 2025 r. Za tym wynikiem kryją się jednak różnice między segmentami: mieszkania od deweloperów osiągały wyższe ceny za metr niż lokale używane. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.

Redakcja tczewski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Gniew: najważniejsze liczby

Połowa cen za metr mieściła się w przedziale 4 874-6 998 zł/m². To użyteczniejszy punkt odniesienia przy porównywaniu ofert niż sama mediana: pokazuje, jak szeroki jest środkowy przedział lokalnego rynku.

Mediana całkowitej ceny zakupu wyniosła 240 000 zł, a mediana powierzchni 49 m². Te miary opisują różne cechy sprzedawanych mieszkań - budżet zakupu, metraż i cenę jednostkową warto analizować osobno, zamiast traktować je jako parametry tego samego lokalu.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Gniew
Infografika: ceny mieszkań w mieście Gniew

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 064
wtórny4 888

7 064 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 4 888 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 44,5%. Dla kupującego wybór segmentu ma więc istotne znaczenie już na etapie ustalania budżetu, przed uwzględnieniem kosztów wykończenia lub remontu.

* w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu rynku pierwotnego - wartość orientacyjna

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
45-55 m² (2-pok.)6 517

6 517 zł/m² to mediana dla mieszkań o powierzchni 45-55 m². Przy poszukiwaniu lokalu z tego przedziału warto porównywać oferty właśnie z wynikiem segmentu, a nie wyłącznie z medianą całego miasta. Metraż wpływa bowiem zarówno na całkowity koszt zakupu, jak i na krąg potencjalnych nabywców.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

Rejonzł/m² (oba rynki)
Szeligi7 038 *
Osiedle Witosa5 246

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

7 038 zł/m² odnotowano w rejonie Szeligi, a 5 246 zł/m² w rejonie Osiedle Witosa. W opublikowanym zestawieniu wyższy poziom cen ma zatem rejon Szeligi. Przestrzenny obraz rynku łączy się tu z jego strukturą: dane dla rejonu Szeligi obejmują rynek pierwotny, a dla rejonu Osiedle Witosa - wtórny.

Mapa cen mieszkań - Gniew
Mapa cen mieszkań - Gniew

Ceny działek w mieście Gniew

94 zł/m² wyniosła mediana cen działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 623 m². Przy zakupie gruntu poza ceną jednostkową znaczenie mają przeznaczenie terenu, dostęp do drogi i uzbrojenie - od nich zależy możliwość realizacji konkretnej inwestycji.

Najświeższe wiadomości z Tczewa czekają na stronie głównej tczewski24.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy mieszkaniu z rynku wtórnego za 240 000 zł podatek PCC według stawki 2% wynosi około 4 800 zł. Zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna z VAT to do około 2 128 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Stawki notarialne można negocjować.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównanie segmentów powinno więc obejmować nie tylko cenę mieszkania, ale również koszty towarzyszące zakupowi.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 200 zł/m² w 2019 r. do 5 789 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wyniosła 81%, przy średnim rocznym tempie 8,8%. Wykres pozwala umieścić bieżący poziom na tle dłuższego okresu, zamiast oceniać rynek wyłącznie przez ostatnią aktualizację.

Trend cen - Gniew
Trend cen - Gniew

Gniew na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

10 098 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa pomorskiego objętych monitoringiem. W mieście Gniew metr kosztuje o 4 309 zł mniej.

Powiat tczewski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 985 zł/m²; rok wcześniej było to 6 694 zł/m² (+4,3%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 5 090 zł/m², czyli o 1 895 zł mniej niż mediana powiatu.

Porównanie z pobliskimi miastami pokazuje, jakie poziomy cen spotyka kupujący rozważający zmianę lokalizacji.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Gniew-5 789-
Pelplin12 km7 950+37,3%
Tczew28 km8 555+47,8%
Łasin41 km4 879-15,7%
Pruszcz Gdański48 km10 996+89,9%

W mieście Pelplin, oddalonym o 12 km, mediana była o 2 161 zł/m², czyli 37,3%, wyższa.

Komentarz analityczny

Wzrost o 570 zł/m², czyli 10,9%, względem średniej z 2025 r. wpisuje się w długoterminowy kierunek lokalnego rynku. Bieżąca dynamika przewyższa średnie roczne tempo 8,8% od 2019 r. Znaczenie ma przy tym struktura sprzedaży: wyższy udział droższych mieszkań deweloperskich może podnosić zbiorczą medianę bez jednakowego wzrostu cen każdego lokalu.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny kierunek jest więc zgodny z krajowym obrazem wzrostów.

Finansowanie pozostaje ważnym mechanizmem popytu. Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło we wrześniu 2026 r. 5,98% (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, może wspierać zakupy również na mniejszych rynkach.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż dostępna oferta, presja cenowa może się utrzymać. Jeśli natomiast przybędzie konkurencyjnych ofert, kupujący mogą zyskać większe pole do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Gniew?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 789 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Gniew rosną, czy spadają?

Mediana jest o 570 zł/m², czyli 10,9%, wyższa niż średnia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu rejonów wyższa wartość to 7 038 zł/m² dla rejonu Szeligi, a niższa to 5 246 zł/m² dla rejonu Osiedle Witosa.

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak - mediany wynoszą odpowiednio 7 064 zł/m² i 4 888 zł/m², co oznacza różnicę 44,5%.

Ile kosztuje działka w mieście Gniew?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 94 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 20 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 6 listopada 2025 do 30 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (7 transakcji) i wtórny (13); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-06-30; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS obejmują cały powiat, razem z gminami wiejskimi, i pochodzą z tego samego rejestru cen. Są publikowane kwartalnie i z opóźnieniem; najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024. Stanowią tło, a nie aktualizację wyników miejskich. Porównanie dynamiki lokalnej z krajową dotyczy różnych okresów i miar.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji