Tytuł Finalisty dla ucznia ZSRiK  w Tczewie w XXIV Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w  Zawodzie Piekarz
W dniach 1-3 kwietnia 2019 r. we Wrocławiu odbywał się XXIV Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik, organizowany przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. Jana Kilińskiego przy współpracy Dolnośląskiego Cechu Piekarzy i Cukierników, Cukierni S.R. Jaworscy oraz Kibało - Piekarni Leśnickiej.

Motywem przewodnim turnieju było hasło: „Rzemiosło nasza przyszłość”. Jednym z piętnastu uczestników tego konkursu był Adrian Noga, uczeń naszej szkoły – reprezentujący zawód piekarz.

Zadaniem piekarza było uformowanie w ciągu pięciu minut jak największej ilości rogalików wyborowych, wykonanie chleba okolicznościowego o wadze do 2000g, przyrządzenie chałek i dowolnego produktu z ciasta półcukierniczego oraz uformowanie bułek: kajzerki, solanki i małgorzatki.

Adrian za wykonanie tego zadania otrzymał tytuł Finalisty.

Nasz Finalista zdobywa doświadczenie zawodowe w Piekarni „Chlebpol” w Lichnowach, natomiast w szkole pracuje pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych - Piotra Tocewicza.

Podczas turnieju p. Tocewicz zasiadał w komisji konkursowej, oceniającej zadania przyszłych adeptów sztuki cukierniczej. Przez trzy dni uczestniczył w ocenianiu prac finalistów, wykonujących torty okolicznościowe, figurki z marcepanu oraz eksponaty z karmelu i czekolady. Konkurs odbywał się w „Cukierni i Kawiarni Jaworscy”.

Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik objęty był Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia i Dolnośląskiego Kuratora.

(Oprac. B. Tomaszewska)

Relacja lokalnej TV na temat konkursu:

https://wroclaw.tvp.pl/42020325/rzemioslo-nasza-przyszlosc-najlepsi-mlodzi-cukiernicy-rywalizuja-we-wroclawiu

[dostęp: 05.06.2019]